Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଦିଦିଙ୍କ ଗଡରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା..

11/01/2020 at 9:40 PM

କୋଲକାତା ୧୧।୧: ଭାରତର କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଓ ଐତିହ୍ୟକୁ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଅନୁସାରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯିବ ସାରା ଭାରତରେ ଏହାର ରିଇନଭେଣ୍ଟ, ରିବ୍ରାଣ୍ଡ ଓ ରିହାଉସର କାମ  ଐତିହାସିକ ସହର କୋଲକାତାରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା। ଶନିବାର କୋଲକାତାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ଦିବସୀୟ କୋଲକାତା ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଏଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀ ଉଦଘାଟନ ସହ ରବିନ୍ଦ୍ର ସେତୁରେ ଆଲୋକ ଓ ଶବ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଦେଶର ୫ଟି ଆଇକନିକ ମ୍ୟୁଜିୟମକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏବେ ଏହି କାମ କୋଲକାତାରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବପ୍ରାଚୀନ ମ୍ୟୁଜିୟମରୁ ହେବ ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବିପ୍ଲବି ଭାରତ ନାମରେ ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସ୍ଥାପନ ସହ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷଚନ୍ଦ୍ର ବୋସ୍, ଅରବିନ୍ଦୋ ଘୋସ୍, ରାସବିହାରୀ ବୋସ୍, ଖୁଦିରାମ, ବାଘାଜତିନ ଆଦି ବିପ୍ଲବୀଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଜାଗା ମିଳିବା ଦରକାର ବୋଲି ମୋଦି କହିଥିଲେ।

ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ସରକାରଙ୍କ ୭୫ ବର୍ଷ ପୁରଣ ହୋଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଲାଲକିଲାରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବାରୁ ମୋଦି ନିଜକୁ ଗୌରବାନ୍ୱୀତ ମନେ କରିବା ସହ ନେତାଜୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କିତ ଫାଇଲ ସାର୍ବଜନିକ କରିବା ଲାଗି  ଦୀର୍ଘବର୍ଷରୁ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦାବି ଏବେ ପୁରଣ ହୋଇଥିବା ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts