Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ: ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

7/11/2021 at 8:57 PM

ଭୋପାଲ ୦୭/୧୧ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଲର ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା ସହିତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି। ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୁବିଧା ସହ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମଡେଲ ଷ୍ଟେସନ। ଭୋପାଲ ଡିଆରଏମ ସୌରଭ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସବୁ ସୁବିଧା ମିଳିବ ଯାହା କୌଣସି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ। ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନରେ ଲୋକେ ବିନା ଭିଡରେ ଟ୍ରେନ୍ ବର୍ଥରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ। ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀ ଷ୍ଟେସନ ଓହ୍ଲାଇବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ମାର୍ଗ ଦେଇ ସିଧାସଳଖ ଷ୍ଟେସନ ବାହାରୁ ଯିବେ।

ଷ୍ଟେସନର ନୂଆ ବିଲ୍ଡିଂରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ତିଆରି କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସିଧାସଳଖ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରେଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏସ୍କାଲେଟର କିମ୍ବା ଲିଫ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜରେ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ। ଷ୍ଟେସନରେ ଏୟାର କନକର୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ୭୦୦ ଯାତ୍ରୀ ଏକାଠି ବସି ଟ୍ରେନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ଷ୍ଟେସନରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବୋର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ରେଳର ଗତିବିଧି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ। ଏହା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ଷ୍ଟେସନର ଇଟାରସି ଶେଷରେ ମଧ୍ୟ ଲିଫ୍ଟ ଏବଂ ଏସ୍କାଲେଟର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଷ୍ଟେସନରେ ଥିବା ଟିକେଟ୍ କାଉଣ୍ଟରକୁ ମଧ୍ୟ ହାଇ-ଟେକ୍ କରାଯାଇଛି। ଲୋକମାନେ କାଉଣ୍ଟରରୁ ସହଜରେ ଟିକେଟ୍ ନେଇପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଷ୍ଟେସନରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଏସି ଅପେକ୍ଷା କକ୍ଷରୁ ରିଟାୟରିଙ୍ଗ ରୁମ ଏବଂ ଡ୍ରମେଟ୍ରି ସମେତ ଭିଆଇପି ଲାଉଞ୍ଜ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଷ୍ଟେସନରେ ୧୫୯ ଟି ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଛି ଯାହା ଷ୍ଟେସନର ଭିତର ଓ ବାହାରରେ ନଜର ରଖିବ।

ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ରୁମରୁ ମଧ୍ୟ ସବୁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ। ଷ୍ଟେସନରେ କୌଣସି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଲେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନ ସୌର ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ହେବ। ନିରାପତ୍ତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏଠାରେ ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ।

ନଭେମ୍ବର ୧୫ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନର ଉଦଘାଟନ ପରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। ହାବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନରେ ୭୦ ରୁ ୮୦ ଟ୍ରେନ ହଲ୍ଟିଙ୍ଗ କରନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଯାତ୍ରୀ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପିପିପି ମୋଡରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହବିବଗଞ୍ଜ ଷ୍ଟେସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଉତ୍ତମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

   Related Posts