Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ମନ କି ବାତରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଳୋକ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ‘ଭାରତ ଆଡକୁ ଆଖି ଉଠେଇ ଦେଖିବା ଲୋକଙ୍କୁ କଡା ଜବାବ ଦିଆଯିବ’

28/06/2020 at 3:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୬ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ‘ମନ କି ବାତ’ରେ ଚୀନକୁ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଲଦାଖରେ ଘାଟିରେ ଭାରତ-ଚୀନ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଘଟଣାରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ୨୦ ଯବାନ ସହିଦ ହେବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚୀନକୁ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ମୋଦି | ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଆଡକୁ ଆଖି ଉଠେଇ ଦେଖିବା ଲୋକଙ୍କୁ କଡା ଜବାବ ଦିଆଯିବ | ଯଦି ଭାରତ ବନ୍ଧୁତା ରଖି ଜାଣିଛି ତାହେଲେ ଆଖିରେ ଆଖି ମିଶାଇ ଉଚିତ ଜବାବ ମଧ୍ୟ ଦେବା ଶିଖିଛି | ମୋଦି ଏକ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଳୋକ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ | ଶ୍ଳୋକ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଚୀନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ |

विद्या विवादाय धनं मदाय, शक्ति: परेषां परिपीडनाय ।

खलस्य साधो: विपरीतम् एतत्, ज्ञानाय दानाय च रक्षणाय ।।

ଅର୍ଥାତ, ଯଦି ସ୍ୱଭାବରେ ଜଣେ ଦୁଷ୍ଟ ତାହେଲେ ବିଦ୍ୟାର ପ୍ରୟୋଗ ବ୍ୟକ୍ତି ବିବାଦରେ, ଧନର ପ୍ରୟୋଗ ଗର୍ବରେ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ପ୍ରୟୋଗ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦେବାରେ କରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଭଦ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଦ୍ୟା ଜ୍ଞାନ ପାଇଁ, ଧନ ଆବଶ୍ୟକୀୟଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଓ ଶକ୍ତି ସୁରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ |

ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ସବୁବେଳେ ସଠିକ ଭାବନାରେ ନିଜ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ | ଭାରତର ସଂକଳ୍ପ କରିଛି ଦେଶର ସ୍ୱାଭିମାନ ଓ ସଂପ୍ରଭୁତାର ରକ୍ଷା କରିବା | ଭାରତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଲା ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଗଠନ, ଭାରତର ପରମ୍ପରା, ଭରସା, ମିତ୍ରତା | ଭାରତର ଭାବ, ବନ୍ଧୁତା | ଦେଶ ଏହି ଆଦର୍ଶ ସହିତ ଆଗକୁ ବଢିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ଦେଶରେ ଯେବେ ବି ବଡ ବଡ ସଙ୍କଟ ଦେଖା ଦେଇଛି ସବୁ ବାଧା ବିଘ୍ନକୁ ଦୂର କରାଯାଇଛି | ଦେଶକୁ ଆଗକୁ ବଢି ଚାଲିଛି | ଦେଶ ସବୁବେଳେ ସଙ୍କଟକୁ ସଫଳତାର ପାହାଚକୁ ପରିବର୍ତନ କରିଛି | ଏହି ଭାବନା ସହିତ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ସବୁ ସଙ୍କଟକୁ ଆଡେଇ ଦେଇ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ | ୧୩୦ କୋଟି ଜନତା ଆଗକୁ ବଢିଲେ ଏହି ବର୍ଷ ଦେଶ ପାଇଁ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହି ବର୍ଷ ହିଁ ଦେଶ ନୂଆ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବ, ଉଚ୍ଚକୁ ଉଡ଼ିବ | ଲଦାଖରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ମନପକାଇ ମୋଦି କହିଥିଲେ, ଲଦାଖରେ ଯେଇଁ ବୀରପୁତ୍ର ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଓ ବୀରତ୍ୱକୁ ସାରା ଦେଶ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଉଛି | ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତି ସାରା ଦେଶ କୃତଜ୍ଞ | ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସାରା ଦେଶ ନତମସ୍ତକ |

   Related Posts