Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ୧୦ମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ସରକାର କହିଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବନି କୃଷି ଆଇନ
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ଚୀନ୍‌କୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି : ତିନି ସେନା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍

27/05/2020 at 7:33 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୫: ଚୀନ୍ ସହ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) ରେ ଲଦାଖର ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହି ତିନି ସେନାବାହିନୀକୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ବିକଳ୍ପ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ତିନି ସେନାବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସହ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତିନି ସୈନ୍ୟ ରଣନୀତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ବିକଳ୍ପ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ତିନି ସେନା ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଏକ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ଏବଂ ସିଡିଏସ ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କଠାରୁ ସୂଚନା ନେଇଥିଲେ । ଜେନେରାଲ୍ ବିପିନ ରାୱତ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ତିନି ସେନାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଇନପୁଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ସେନାବାହିନୀର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଏକ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯେଗ୍ୟ ଯେ, ଲଦାଖ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଶାହିନ୍ ନାମକ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ ଚାଲିଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଚୀନ୍ ଦୌଲତ ବେଗ ଓଲଡି, ଗାଲୱାନ ନାଲା ଏବଂ ପେଙ୍ଗିଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ତାର ୫୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକଙ୍କୁ ତମ୍ବୁ ସହ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୬ ଏବଂ ୭ ମେ’ରେ ପେଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତର ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଉପରେ ନଜର ରଖିବାବେଳେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଲଗାତାର ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ଭାରତର ରାସ୍ତା ଏବଂ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରଣନୀତିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ । ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ କୌଣସି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ସପକ୍ଷରେ ନାହିଁ । ଭାରତ ଏଥର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଚୀନ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ମୁଡ୍‌ରେ ଅଛି।

   Related Posts