Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

‘ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ନେହ ଓ ପ୍ରେମରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଦେବ ଭାଇଚାରାର ସନ୍ଦେଶ’

5/08/2020 at 3:45 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା, ୦୫|୦୮:  ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା ପରେ ବୁଧବାର ଅଯୋଧ୍ୟାନଗରୀ ପୁଲକିତ ହୋଇଛି । କୋଟି କୋଟି ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହୋଇଛି । ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ ଉତ୍ସବ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ସହ ମନ୍ଦିରର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏକ ଭବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ଅଯୋଧ୍ୟା ମାଟିରୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେପରି ଭାବେ ଦଳି, ପଛୁଆ, ଆଦିବାସୀ ଓ ସମସ୍ତ ବର୍ଗ ଦେଶର ସ୍ୱାଧିନତା ପାଇଁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ସେହିପରି ସାରା ଦେଶର ଜନତା ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି  । ଫଳରେ ଏହି ପୂଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା କେବଳ ଇତିହାସ ରଚିନାହିଁ ବରଂ ପୁଣି ଇତିହାସକୁ ଦୋହରାଯାଇଛି । ପଥରରେ ଶ୍ରୀରାମ ଲେଖାଯାଇ ରାମ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ, ସହରରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାପୂର୍ବକ ଶୀଳା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱର ମୁସଲିମ ମହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ରାମଙ୍କ ଅନେକ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଭାରତ ବାହାରର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ରାମଙ୍କ କଥା ରହିଛି । ସେହି ସବୁଦେଶର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ ଉତ୍ସବ ଦେଖିଥିବେ । ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ଯେପରି ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛେ ସେଭଳି ଅଗଷ୍ଟ ୫ ମଧ୍ୟ ମନେ ରହିବ ।

ମୋଦୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ କିପରି ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିବ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଓ ଉତ୍ତର ପୀଢିର ଦାୟିତ୍ୱ । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଭାରତର ସଂସ୍କୃତିକୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପହଁଚାଇବ । ଏପରି ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ଏହି ମନ୍ଦିର ମାନବତାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବ । ରାମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଓ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରେ ରହିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କର ସ୍ନେହ, ପ୍ରେମ ଓ ଭାଇଚାରା ଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିରର ଶୀଳାକୁ ଯୋଡିବାକୁ ହେବ ।ଯେତେବେଳେ ରାମଙ୍କ ନାଁକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ସେତେବେଳେ ବିକାଶ ହୋଇଛି । ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ହେବ । ରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ମର୍ଯ୍ୟାଦାର ରାସ୍ତା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଷରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଶହଶହ ବର୍ଷର ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି  । ସାରା ଦେଶ ଆଜି ଭାବବିହ୍ୱଳ ହୋଇଛି । ଏହାପରେ ଏକ ଡାକ ଟିକେଟ୍ ଜାରୀ କରିଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମାପ୍ତି ପରେ ମୋଦୀ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୌ ଫେରିଯିବେ । ଏଠାରୁ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବେ ।

   Related Posts