Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି

23/09/2018 at 6:32 PM

ଝାରଖଣ୍ଡ ୨୩/୯ : ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ରାଞ୍ଚିରେ ଏଥିପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରରେ ମୋଦି ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିପ୍ଳବ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରୁ ନିଜକୁ ବାଦ ରଖିଛି ଓଡ଼ିଶା। ତେବେ ଏଠାରେ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କିଛି କମ ନାହିଁ।
ପିଏମ ଜୟ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ମୁହଁରେ ନିଜର ଜୟ ପୁଣି କଣ। କଥା ହେଉଛି ଏ ହେଉଛି ମୋଦି କେୟାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଫ୍ଲାଗ୍ସିପ୍ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏହା ହେଉଛି ସର୍ଟକଟ। Pradhan Mantri Jan Arogya Abhiyan ବା PMJAY। ଯାହାର ଲୋକାର୍ପଣ ଆଜି କରିଛନ୍ତି ମୋଦି । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଏକ ବିରାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜେ ପି ନଡ୍ଡା, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁବୀର ଦାସ ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାବଦରେ ମୋଦି ଟିକିନିଖି ପ୍ରଥମେ ବୁଝିଥିଲେ । ୩୧ ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରୁ ଆପଣାଇନେଇଛନ୍ତି । ୧୪ଟି ରାଜ୍ୟ ବୁଝାମଣା ସ୍ବାକ୍ଷର କରିସାରିଛନ୍ତି।
ଦେଶର ୧୦ କୋଟି ପରିବାର ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟି ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସରକାର କେନ୍ଦକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଉ । ସେପଟେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହିଁ ଓଡ଼ିଶା । ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ପଂଜାବ, କେରଳ, ଦିଲ୍ଲୀ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଆପଣାଇନାହାନ୍ତି । ଗତକାଲି ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ଓଡ଼ିଶା ବି ସାମିଲ ହେବା ଲାଗି ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପୂର୍ବରୁ କହିସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଏଥିରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଯାଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବା ଲାଗି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନିଜସ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts