Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ଆସନ୍ତା ମାସରେ UNSCର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବ ଭାରତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ

14/07/2021 at 1:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୭ : ଆସନ୍ତା ମାସରେ UNSC ବୈଠକ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (UNSC) ର ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସମୟରେ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷ ଶ୍ରୀଙ୍ଗାଲା ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା, ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ସମେତ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ ।

ତେବେ ଏହି ବୈଠକକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ । ତେବେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ଆସନ୍ତା ମାସରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗସ୍ତ କରିବେ । ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ୟୁଏନଏସସିର ଏକ ମାସର ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବେ ।

ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ନୁହେଁ । ଏହି ଅବଧି ୨୦୨୨ ଶେଷରେ ଶେଷ ହେବ । ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ବୁଧବାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିବେ । ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଟି.ଏସ୍ ତିରୁମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ଚୂଡାନ୍ତ କରିବେ ।

ଜୁଲାଇ ୧୫ ଏବଂ ୧୬ରେ ତାଙ୍କ ସରକାରୀ ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ଫ୍ରାନ୍ସର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନ-ଭେସ ଲେ ଡ୍ରିଆନ, ବ୍ରିଟେନର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଜାତିସଂଘର ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଏହି ଦୁଇ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ବାରମ୍ବାର ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଗସ୍ତ କରିବେ । ଯଦିଓ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଅନେକ କିଛି ନିର୍ଭର କରେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟତୀତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ।

ଲିବିୟା ଏବଂ ସିରିଆ ସଙ୍କଟ ତୁଳନାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ପରିସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର ଦଖଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ କାବୁଲର ସୁରକ୍ଷା ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଉଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବ । ନ୍ୟୁୟର୍କର ଜାତିସଂଘର କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଉଦେଶ୍ୟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଲିବିୟା, ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆ ୟୁଏନଏସସିରେ ପ୍ରାୟତ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ଭାରତୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ସମୟରେ ଏହି ଜ୍ୱଳନ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ ।

   Related Posts