Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ

18/10/2020 at 8:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୧୦: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଓ ଭାକସିନ୍ ଅପଡେଟ୍ ବାବଦରେ ଜାଣିବା ଲାଗି ଅଫିସରଙ୍କ ସହ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ କିପରି କରୋନା ଟିକା ପହଞ୍ଚିବ ତାର ବିତରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କାମ କରିବା ଦରକାର କହିଛନ୍ତି।

ଦେଶର ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ଓ ବିବିଧତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାକସିନ ଯୋଗାଣ କିଭଳି ଦ୍ରୁତ ଭା​ବେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଦରକାର। କୋଲ୍ଡ ଷ୍ଟୋରେଜ ଚେନ୍, ଡିଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟୁସନ ନେଟଓ୍ବର୍କ, ମନିଟରିଂ ମେକାନିଜମ, ଆଡାଭାନ୍ସ ଆସସମେଣ୍ଟ ଓ ଆବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆଡଭାନ୍ସ ପ୍ଲାନିଂ ସାମିଲ ହେବା ଦରକାର।

ଏହା ସହ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ତଥା ମହମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଶୀତ ଆସୁଥିବାରୁ କରୋନାର ଦିଶାନିର୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତ ପରିଷ୍କାର କରିବା ତଥା ସଫାସୁତୁରା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପିଏମ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୁଣି କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ସୂଚାଇଛନ୍ତି।  ଯଦିଓ ଏହା ଆଶ୍ବସ୍ତିକର କଥା କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ବସିଯିବାଟା ଠିକ ନୁହେଁ। ଭାରତରେ ତିନିଟି ଭାକସିନର ସନ୍ଧାନ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍ତରରେ ଚାଲୁଛି। ଯେଉଁଥିରୁ ଦୁଇଟି ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ ଅନ୍ୟ ଗୋଟିଏ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଭୁଟାନ, ବାଂଲାଦେଶ, ମାଳଦ୍ବୀପ, ମରିସସ ନେପାଳ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅନୁସନ୍ଧାନ କ୍ଷମତାକୁ ସହଯୋଗକୁ ଦୃଢ଼ କରାଯାଉଛି ମୋଦିଙ୍କ ଏ ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଧନ, ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ, ପ୍ରମୁଖ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରାମର୍ଶଦାତା , ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ ଥିଲେ।

   Related Posts