Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଟେନ୍‌ ପରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦେଶ କଲା ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଦୂର ହେଉଛି କରୋନା ଭୟ, ଆଉ ୬୬୦ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଆରୋଗ୍ୟ
  • ||
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ କୁଏତ ଓ ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବ ଇମିରେଟ୍ସ : ଭାରତ ସରକାର ଦେଲେ ଗ୍ରୀନ ସିଗ୍ନାଲ

29/04/2020 at 6:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୪ : କୁଏତ ଓ ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବକୁ ଡାକ୍ତର ଓ ନର୍ସ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି | ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡିକ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ିଛି ଭାରତ | ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ କୁଏତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ସବାବ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସକ ପଠାଇବା ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ | ଭାରତ କୁଏତର ଅନୁରୋଧ ରକ୍ଷା କରି ୧୫ ଜଣ ମିଲିଟାରୀ ରାପିଡ ରେସ୍ପନ୍ସ ଟିମ ପଠାଇଥିଲା | ଏହି ଟିମ ସୋମବାର ଦିନ ଫେରିଥିଲେ | ତେବେ ଆହୁରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି |

ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବ ଇମିରେଟ୍ସ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଠାରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସହାୟତା ଲୋଡିଛି | ଅନ୍ୟ ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଠାରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସହାୟତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି | ଏହାର ଜବାବରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ଟେକନିସିଆନ ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବ ଏବଂ କୁଏତକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ଯିବେ |

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସାମରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ଲ୍ୟାବ ଟେକ୍ନିସିଆନ୍ – ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ କେଉଁ ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ବାଛି ପାରିବେ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ହାରାହାରି ୧୦୦ ଜଣ ଡାକ୍ତର, ୩୦ ରୁ ୪୦ ନର୍ସ ଏବଂ କିଛି ପାରାମେଡିକ୍ ଆର୍ମି ମେଡିକାଲ କର୍ପସରୁ ଅବସର ନେଇଥାନ୍ତି | ଯେହେତୁ ଏହି ସମୟରେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତର ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯାଇ ସେବା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ତେଣୁ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡିକର ଜରୁରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ |

କୋଭିଡ -19 ଯୋଗୁଁ ଗଲ୍ଫ ଦେଶଗୁଡିକୁ ଭାରତୀୟ ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନେକ ଅନୁରୋଧ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପାରାସିଟାମୋଲ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଟାବଲେଟ୍ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ |

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୫ ନିୟୁତ ହାଇଡ୍ରୋ କ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଟାବଲେଟ୍ ଏବଂ ୧୧ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ HCQ ର ସକ୍ରିୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ୬ଟି ଗଲ୍ଫ ଦେଶ, ବହାରେନ, ଜୋର୍ଡାନ, ଓମାନ, କାତାର, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସକୁ ପଠାଯିବା ପାଇଁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି |

   Related Posts