Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

କୋଚି-ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍‌ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, କହିଲେ କୌଣସି ବି ଲକ୍ଷ୍ୟ କଠିନ ନୁହେଁ

5/01/2021 at 1:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫।୧: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୋଚି-ମାଙ୍ଗଲୁରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ ର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ ଏହି ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ କୁ ଦେଶ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ବିକାଶକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇ ସମସ୍ତେ ମିଳିମିଶି କାମ କରିଲେ କୌଣସି ବି ଲକ୍ଷ୍ୟ କଠିନ ନୁହେଁ । କୋଚି-ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ ଏହାର ଏକ ବଡ ଉଦାହରଣ ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆସିଥିଲା । ମାତ୍ର ଆମ ଶ୍ରମିକ, ଇଞ୍ଜିନିୟର, କୃଷକ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହି କାମ ପୂରା ହେଲା । ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶକୁ ଗତିଶୀଳ କରାଇବାରେ ଏହି ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ ର ବଡ ଭୂମିକା ରହିବ । ଏହି ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଇଜ୍ ଅଫ୍ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ।

ଏହି ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଗରିବ, ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ୍ କରିବ । ଏହି ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ ସହରରେ ସିଟି ଗ୍ୟାସ୍ ବିତରଣ ସିଷ୍ଟମର ମାଧ୍ୟମ ହେବ । ଏହା ସିଏନଜି ଆଧାରିତ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ସିଷ୍ଟମକୁ ବିକସିତ କରିବାର ମାଧ୍ୟମ ହେବ । ଏହା ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ କେମିକାଲ ଏବଂ ଫର୍ଟିଲାଇଜର ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ଉର୍ଜା ଦେବ । କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚରେ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଏଥିପାଇଁ ଏହା ସହାୟକ ହେବ । ଏହି ପାଇପ୍ ଲାଇନ୍ ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ ରିଫାଇନାରୀ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋ କେମିକାଲକୁ ଉତ୍ସ ଦେବା ସହ ସ୍ବଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ମଧ୍ୟ ଦେବ । ଏହା ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଦୂଷଣ କମ୍ କରିବ । ପ୍ରଦୂଷଣ କମ୍ ହେବାର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ଉପରେ ପଡିବ । ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ସ୍ବଚ୍ଛ ରହିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିବ ।

   Related Posts