Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଏପଟେ ଏଲଏସିରେ ଉତ୍ତେଜନା, ସେପଟେ ନଭେମ୍ବର ୧୭ରେ ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ

5/10/2020 at 6:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୧୦: ମହାମାରୀ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ ସମୟରେ ୧୨ତମ ବ୍ରିକ୍ସ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଚଳିତ ଥର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ୧୨ତମ ବ୍ରିକ୍ସ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ନଭେମ୍ବର ୧୭ରୁ ଭର୍ଚୁଆଲି ଆୟୋଜିତ ହେବ। ସଂପ୍ରତି ଏଲଏସିରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଭେଟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

କୁହାଯାଉଛି ଏଲଏସିରେ ଉତ୍ତେଜନା ସମୟରେ ନଭେମ୍ବର ୧୭ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ। କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ଏହି ଭେଟ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ହେବ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ବ୍ରିକ୍ସ ଦେଶର ନେତାଙ୍କ ବୈଠକର ଶୀର୍ଷକ ’ବୈଶ୍ଵିକ ସ୍ଥିରତା ଓ ଅଭିନବ ବିକାଶ ପାଇଁ ବ୍ରିକ୍ସର ଭାଗିଦାରୀ’  ରହିଛି। ୨୦୨୦ରେ ରୁଷରେ ଆୟୋଜିତ ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବ୍ରିକ୍ସ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସହଯୋଗ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନସ୍ତର ବଢାଇବାରେ ଯୋଗଦାନ ଦେବା ରହିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ବ୍ରିକ୍ସର ଦେଶ ଶାନ୍ତି ଓ ସୁରକ୍ଷା, ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ବିତ୍ତ, ସାଂସ୍କୃତିକ ଓ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ ଆଦି ବିଷୟରେ ରଣନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତ ଓ ଚୀନ ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(ଏଲଏସି)ରେ ଜାରି ଉତ୍ତେଜନା କମ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ତଥାପି ବିଶ୍ଵାସଘାତ ଚୀନକୁ ପ୍ରତି ଚାଲର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭରାତୀୟ ବାୟୁସେନା ଓ ସ୍ଥଳସେନା ମିଳିତ ଭାବେ ରଣନୀତି ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସୀମାରେ ବାୟୁସେନା ନିଜର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରୁଛି।

   Related Posts