Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳି ସରକାରର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ: ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି, ଜାଣନ୍ତୁ ଲେଖିଛନ୍ତି କ’ଣ?

30/05/2020 at 3:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୫:  କେନ୍ଦ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟପାଳି ସରକାରର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଉପଲବ୍ଧି ସମେତ କରୋନା ସମ୍ପର୍କରେ ବି ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶ ଯେପରି କରୋନା ବିରୋଧରେ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛି ଠିକ୍ ସେହିପରି ଆର୍ଥିକ ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ମଧ୍ୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚିଠିରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଭରସା ଦେଇଛନ୍ତି।

୪ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ଚିଠିରେ ଲକଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା କଥା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଜିର ଦିନରେ ଦେଶର ଇତିହାସରେ ଏକ ନୂଆ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ଅଧ୍ୟାୟ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ଦଶକ ପରେ ଗୋଟିଏ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଭୋଟରେ ଜିତି ଦେଶରେ ସରକାର ଗଢିଥିଲା। ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟବାର ଜନତା ଆମକୁ ଶାସନଭାର ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଇତିହାସ ରଚିବାରେ  ଆପଣଙ୍କର ଯୋଗଦାନ ବି ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲା । ଏଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରିବାକୁ ଏହା ମୋ ଲାଗି ଏକ ଅବସର ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖୋଲା ଚିଠିରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କ’ଣ ଲେଖିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ସରକାରଙ୍କ ଉପଲବ୍ଧି ଗଣାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଦେଶବାସୀ ଏକ ବିଶାଳ  ପରିବର୍ତ୍ତନ ସପକ୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ଦେଶର ନୀତି ଓ ରୀତି ବଦଳାଇବାକୁ ଲୋକେ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ୫ ବର୍ଷରେ ସରକାର ଦେଶର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଜଡତା ଓ ଦୁର୍ନୀତିର ପଙ୍କରୁ ବାହାର କରିଥିବା ଲୋକେ ଦେଖିଥିଲେ ବୋଲି ମୋଦି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।ଦ୍ୱିତୀୟପାଳିରେ ସରକାର ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ସ୍ମୃତିରେ ରହିବା ସ୍ୱଭାବିକ। ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦, ରାମମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ, ତିନ ତଲାକ, ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସବୁ ଉପଲବ୍ଧି ଜନତାଙ୍କର  ମଧ୍ୟ ମନେଥିବା ନିଶ୍ଚିତ। ଏହି ସବୁ ଉପଲବ୍ଧି ଦେଶରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଚିଠିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ବୈଶ୍ୱିକ ମହାମାରୀ ଦେଶକୁ ଏବେ ଘେରି ଯାଇଛି। ଅନେକ ଭାବିଥିଲେ କରୋନା ଯେତେବେଳେ ଭାରତକୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିବ ସେତେବେଳେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଲାଗି ଭାରତ ସଂକଟ ହୋଇ ଉଭା ହେବ।  ହେଲେ ଭାରତକୁ ଏପରି ନଜରରେ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଆମେ ବଦଳାଇ ପାରିଛେ। କରୋନା ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଲଢୁଥିବା ଲଢେଇ ନିଶ୍ଚିତ ଜିତିବ ବୋଲି ଲେଖିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ।

   Related Posts