Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପିଳାଶ ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଟକଣା, ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମନା, ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ବସ୍ ଭଡା, ସାଧାରଣ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କିଲୋମିଟର ପିଛା ୫ପଇସା, ଡିଲକ୍ସ ଓ ଏସି ଡିଲକ୍ସ ୧୦ପଇସା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବସ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଆହତ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଲା ବର, ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ସରିଯାଉଛି ଟୋକନ ଅବଧି, ମଣ୍ଡିରୁ ଉଠୁନି ଧାନ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଅଷ୍ଟପ୍ରହରୀ ଚାନ୍ଦା ପାଇଁ ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ସହରରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ, ଲୋକେ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଛାତ୍ରଙ୍କ ନାଁରେ ଜିଏସଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ୩୮କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ନେଇ ନୋଟିସ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଥାନାଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଦୂରରେ ଚାଲିଥିଲା ବେଆଇନ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି, ଚଢାଉ କରି ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

Defense expo-2020: ୫ବର୍ଷରେ ୫ ବିଲିୟନର ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଲକ୍ଷ ଧାର୍ଯ୍ୟକଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

5/02/2020 at 8:46 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୫।୨:   ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଡିଫେନ୍ସ ଏକ୍ସପୋରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବୁଧବାର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜାରରେ ଭାରତର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାଗିଦାରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପିଏମ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷରେ ୫ଲକ୍ଷ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୩ ହଜାର ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବା ଦରକାର।

ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ସର୍ବଦା ଶାନ୍ତି ଚାହେଁ ଭାରତ। ହେଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଏଭଳି ମହତ୍ୱାକାଙକ୍ଷା କୌଣସି ଦେଶ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ। କାରଣ ଆଜି ବି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି ସମୂହର ଅଂଶବିଶେଷ ଅଛନ୍ତି। ଗତ ୨ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ ୧୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଛି। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଏହା ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ତେବେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜାର ଉପରେ ଭାରତର ଟାର୍ଗେଟ୍ ଫିକ୍ସ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଗାମୀ ବର୍ଷମାନଙ୍କରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୦୦ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ କମ୍ପାନୀ ଆସିବାକୁ ଅଛନ୍ତି। ଫଳରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଏବେ ନିଜ ଉପରେ ଭରସା କରିପାରିବ।

ଏଥିରେ ଆମେ କେବଳ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ହେବା ନାହିଁ ଆବଶ୍ୟକତାରେ ମିତ୍ର ଦେଶମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା କରିବା ଲାଗି ଆମକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିରେ କେବଳ ଆମେ ଆମ ଦେଶ କଥା ଭାବିଲେ ହେବନି। ପଡୋଶୀଙ୍କ  ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ହେବ। ସେହିପରି ଦେଶ ନିଜର ସ୍ପେସ ଟେକ୍ନୋଲଜିକୁ ଦେଶରେ ଜନତାଙ୍କ କାମରେ ଉପଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ।   

   Related Posts