Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଟ୍ରାଭେଲ୍ସ ବିଲ୍ ମାମଲାରେ ପାଠକ ବାପା-ପୁଅଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ, ଦୁଇ ଆହତ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପୃଥକ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଧାୟକ ନେଲେ କରୋନା ଟିକା
  • ||
  • କଟକ : ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, CBI ତଦନ୍ତ ଶିଥିଳତା ମାମଲାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ଟାଣିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବସ୍ ଧକ୍କାରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, NH ଅବରୋଧ କଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଭାଇ ହେଲା ବଇରୀ, ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଭୁଲି ମାରି ପୋଡିଦେଲେ ସାନ ଭାଇକୁ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମାଡରେ ଲୁଟେରା ମୃତ ! ଚେନ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧରି ଛେଚିଥିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ମଣ୍ଡିରେ ବିକ୍ରି ହେଉନି ଧାନ, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୬ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ମାସେ ପୂରିବାକୁ ବସିଲାଣି , ହେଲେ ଆସିପାରୁନି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବିକଳ୍ପ

23/10/2018 at 8:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର;୨୩/୧୦- ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୪୯ ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସରେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାଁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଶପଥ ନେଲେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାନ ଲାଗି । ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀଠୁ ଏ ଯାଏ  କିଛି ଦିନ ବିତି ବି ଗଲାଣି  ।  ଆଉ ମାସେ ପୂରିବାକୁ ଆଉ ଅଳ୍ପଦିନ ବାକି ଅଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ୍ କୁ ନେଇ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏବେ ଦେ।ଦେ। ପାଞ୍ଚ  ।  ଏମିତି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ପଲିଥିନି ବିନା କେମିତି ଆଣିବେ  । ଯଥା ମାଂସ, ମାଛ କିମ୍ବା ଡ଼ାଲି ,ତରାକାରୀ  ।  ଏପଟେ ସରାକରୀ କାଇଦା କଟକଣାକୁ ବି ଭୟ ।​ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାନ୍ ହେବାର ୨୨ ଦିନ ବିତିଲାଣି କିନ୍ତୁ ତାର ବିକଳ୍ପ ଆସିପାରିନି ଏଯାଏ  ମାର୍କେଟକୁ  ।  ଯଦି ବି ଆସିଛି ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଆସିଛି ବେ।ଲି ଆମେ କହିପାରିବା ନାହିଁ । ପ୍ରଥମ ଚିନ୍ତା ଘାରିଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ  ।  କାରଣ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ବ୍ୟବସାୟୀ ୫୦ ମାଇକ୍ରନ  ତଳକୁ ଥିବା ପଲିଥିନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୀ କରିପାରିବେ ନାହିଁ  ।  ଯଦି ଛେ।ଟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଧରାପଡ଼ନ୍ତି ତେବେ ତେବେ ୨ ହଜାରରୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେ।ରିମାନା ଆଉ ତିନି ମାସ ଜେଲ୍ ଦଂଡ଼ ମିଳିବ  ।  ସେହିପରି ବଡ଼ ବ୍ୟବବସାୟୀଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଏବଂ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେ।ରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ  ।  ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ବର, କଟକ, ବ୍ରହ୍ନପୁର, ପୁରୀ,ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ରାଉରକେଲାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କୁ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି  ।  ଏହି ସହର ମାନଙ୍କରେ ପାଣି ପାଉଚ୍, ୫ ଶହ ଗ୍ରାମ ଓଜନର ପାଣି ବେ।ତଲ,ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କପ୍, ଚାମଚ, ପ୍ଲେଟ୍, ଷ୍ଟ୍ର, ଗ୍ଲାସ ଆଦି ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି  ।  ଏହାଛଡ଼ା ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥ ପ୍ୟାକେଜିଙ୍ଗ, ଦୁଗ୍ଧ ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥ ନେବା ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯାଇଛି ।   ମାନେ ଏସବୁ ଜିନିଷ ପାଇଁ ୫୦ ମାଇକ୍ରନ ତଳକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ହେ।ଇପାରିବନି । କେବଳ ରକ୍ତ ଥଳୀ, କୃଷି, ମେଡ଼ିସିନ୍, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ର ଆଦି କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାକୁ କେ।ହଳ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି କାଟାଗରୀର  ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯାଇଛି  ।  ତେବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ର ପୂରା ବିକଳ୍ପ ଏଯାଏ ମାର୍କେଟକୁ ଆସିପାରନିଥିବାରୁ ଖୁଛୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି  ।  ତେବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବଦଳରେ ନେ। ଓଭେନ୍ ଆସୁଛି ଯାହାକି ବହୁ ଦାମୀ ରହୁଛି ଏବଂ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ବେ।ଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts