Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଗାଁକୁ ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ମିଳିବ ପିଇବା ପାଣି

19/11/2019 at 11:58 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୯।୧୧: ରାଜ୍ୟର ୪୭୩୬୬ ଗାଁରୁ ୧୯୫୦୪ଗାଁକୁ ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ପଚାଶ ପ୍ରତିଶତ ଗାଁକୁ ଏବେ ବି ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପିଇବା ପାଣି ପହଞ୍ଚିନି । ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ସହରରେ ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପିଇବା ପାଣି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ସହରର ସବୁ ଘରକୁ ଏହା ସଂଯୋଗ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର କାଳରେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ୨୦୨୪-୨୫ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଗାଁକୁ ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏବେ ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପିଇବା ପାଣି ଦିଆଯାଉଛି। ଚାଲିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହେଲେ ୬୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଏହା ପହଁଞ୍ଚିବ। ଏଥିଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୭୩୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାତ୍ର ୫୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏବର୍ଷ ଏଥିପାଇଁ ୧୭୩୭୨ କୋଟି ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ମାତ୍ର ୫୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି।

କୋରାପୁଟ ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଫିସର ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଗୃହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅସତ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । କୋରାପୁଟରେ ୪୯୧ ପିଇବା ପାଣି ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ୭ଟି ଅଚଳ ବୋଲି କହିଥିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ । ତାରା କହିଲେ ରାଜ୍ୟର ୫୦ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ପଡିଛି।

ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗାଇବା ପ୍ରକଳ୍ପ ୧୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଲିଛି ସରୁନି। ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାସ୍ତବତାର ଗୁମର ଖୋଲିଲେ ପୂର୍ବତନ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଦୀପ ଅମାତ। ବୌଦ୍ଧ ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ଅମାତଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଆଚମ୍ଵିତ ହେଲେ ଖୋଦ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ । ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ଏକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୧୩ ବର୍ଷ ହେଲା ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପାନୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଚାଲିଛି ଯେ, ସରିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ। ଏହାକୁ ନିଜେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରାଯିବ।

ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ଛଳରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କଲେ ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ । ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଲେ। ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଗାଁକୁ ପାଇପ୍ ଯୋଗେ ପିଇବା ପାଣି ଦେବାକୁ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ, ଗୃହରେ ଚିରାଚରିତ ଉତ୍ତର ରଖୁଛନ୍ତି। ତୁରନ୍ତର ସଂଜ୍ଞା କଣ?

   Related Posts