Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ବିନା ଅପରେସନରେ ଭଲ ହେଉଛି ଅର୍ଶ ଓ ମଳକଣ୍ଟକ ରୋଗ, ଗୋଟିଏ ଇଂଜେକ୍ସନରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି

7/01/2019 at 4:02 PM

ପୁରୀ ୭|୧: ପୁରୀ ନାୟକ ପ୍ଲାଜାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଅର୍ଶ ଓ ମଳକଣ୍ଟକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର । ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅର୍ଶ ରୋଗ  ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦ ତିୱାରୀ ଏହି ଶିବିରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ସାଙ୍ଗକୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଇଂଜେକ୍ସନରେ ରୋଗୀମାନେ ସାରା ଜୀବନ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।  ସ୍ବେଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସକସେସ୍ ତରଫରୁ ଏହି ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବିନା ଅପରେସନରେ ଭଲ ହେଉଛି ଅର୍ଶ ଓ ମଳକଣ୍ଟକ ରୋଗ। ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଜେକସନରେ ସାରା ଜୀବନ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ରୋଗୀ ।  ପୁରୀ ନାୟକ ପ୍ଲାଜା ଠାରେ ସକସେସ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏହି ଶିବିର । ଶିବିର ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୩ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଚାଲିଥିଲା ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ। ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅର୍ଶ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ଼ଃ ଅରବିନ୍ଦ ତିୱାରୀ ଏହି ଶିବିରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।  ପ୍ରାୟ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବଲାଙ୍ଗିର, କୋରାପୁଟ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଭୂବନେଶ୍ବର, ବାଲେଶ୍ବର ଏବଂ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅନେକ ରୋଗୀ ଆସିଥିଲେ ଏଠାକୁ । 

ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ପୁରୀର ସ୍ବେଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସକସେସ୍ ତରଫରୁ ଏହି ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଆସୁଛି । ଏଠାରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଉନ୍ନତ ମାନର ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ପାଇପାରିଛନ୍ତି ରୋଗୀ । ତେବେ ଶିବିରକୁ ଦିନିକିଆ ନକରି ଦୁଇ ତିନି ଦିନିଆ କଲେ  ଭଲ ହୁଅନ୍ତା ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।  ପୁରୀକୁ ଆସି ରୋଗୀ  ସେବା କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିବାରୁ ଡ଼ଃ ତିୱାରୀ ନିଜକୁ ଧନ୍ୟ ମନେ କରିଛନ୍ତି ।  ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ  ସୁବିଧା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆୟୋଜକ ।

ଅର୍ଶ ଓ ମଳକଣ୍ଟକ ରୋଗ କାରଣରୁ ଅନେକ ରୋଗୀ ରାଜ୍ୟ ବାହରକୁ ଯାଇ ଅପରେସନ ହେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଡ଼ଃ ଅରବିନ୍ଦ ତିୱାରୀ ପୁରୀ ଆସି ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଜେକସନରେ  ରୋଗର ଉପଶମ କରୁଥିବାରୁ ଅନେକ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts