Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଏଏସଓ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ଘଟଣା : ରାଜଧାନୀର ରାଜରାସ୍ତାରେ ନ୍ୟାୟ ମାଗିଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

21/01/2019 at 7:41 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧|୧: ଏଏସଓ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ଘଟଣା ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ରାଲି କରି ଓପିଏସସି ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି କରିଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆବେଦନକାରୀମାନେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦପ୍ତରରେ ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେପଟେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିବାଦକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ଏବିଭିପି ।

କାହାର ଆଖି ନାହିଁ, କାହାର ହାତ ଚାଲୁନି । ତାହା ସାଙ୍ଗକୁ ଓପିଏସସିର ମନମାନି । ସ୍ବପ୍ନ ଭାଂଗି ଯାଇଛି । ହେଲେ ଆଶା ସରିନି ।  ରାଜଧାନୀର ରାଜରାସ୍ତାରେ ନ୍ୟାୟ ମାଗୁଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗଠାରୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦପ୍ତର ଯାଏଁ ସବୁଠି ଯାଇ ଗୁହାରୀ ଜଣାଉଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ସହକାରୀ ସେକ୍ସନ ଅଫିସର ପରୀକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରାଇବ୍ ବା ଅନୁବାଦକ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳି ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଅନେକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆବେଦନକାରୀ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ରାଜଧାନୀରେ ଆଜି ରାଲି କରି ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ।

ସେପଟେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲଲେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖା ଦେଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ଏଥିଲାଗି ଓପିଏସସିକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏବିଭିପି ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ଏମାନଙ୍କ ଲାଗି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଧାରଣା ଦେଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି ସଂଗଠନ । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଲାଗି ସହାୟକ ସହ ପୁଣି ପରୀକ୍ଷା କରାଇବା ଲାଗି ଦାବି ହୋଇଛି ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟିଭ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲଙ୍କ ରାୟ ବି ଆସିଥିଲା ଦିବ୍ୟାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ । ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ମିଳିଛି । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଏ ନେଇ ଓପିଏସସିକୁ ଚିଠି ଲେଖି ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଥିଲା । ହେଲେ ହଠାତ୍ କେଉଁ ନିୟମ ଆଧାରରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଏହି ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲେ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ଏଭଳି ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନ୍ୟୁଜ୭ ଲଗାତାର ଓପିଏସସିର ନଜରକୁ ଆଣିଥିଲା । ହେଲେ ଓପିଏସସିର ଅବହେଳା ଶହ ଶହ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରୁ ସୁଯୋଗ ଛଡାଇ ନେଇଛି ।

   Related Posts