Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ଥାନାରେ ଟଙ୍ଗାଯିବ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଫଟୋ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହେବ ସେୟାର

16/11/2020 at 6:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୧୧: ପୋଲିସ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ବିରୋଧରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରାକର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଫଟୋ ଏଣିକି ଥାନା ନୋଟିସ୍ ବୋର୍ଡରେ ଟଙ୍ଗାଯିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେମାନଙ୍କ ଅପରାଧାର ବିରଣୀ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିବ। ତେବେ ଏଭଳି ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃତ କେବଳ ଥାନା ନୋଟିସ୍‌ ବୋର୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ରହିବନି। ଅଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମାଧ୍ୟମରେ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିବେ। ‘ପୋଲିସର ଛବି  ଓ ସାର୍ବଜନିକ ସମ୍ପର୍କ’ ପଦକ୍ଷେପର ଏକ ଅଂଶଭାବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଦେଶର ଅନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ। ଏଣୁ ଭ୍ରଷ୍ଟ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଘଟଣାରେ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ ଥିଲେ ତାର ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ସହ ଥାନାରେ ଫଟୋ ଲାଗିବ। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କେବଳ ନିମ୍ନ ସ୍ତରର କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀ ନୁହେଁ ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବା ଅଧିକାରୀ (ଆଇପିଏସ୍) ଅଫିସରଙ୍କ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେବ। ଏପରି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଫଟୋ ଓ କର୍ତ୍ତୃତ ପ୍ରମୁଖତାର ସହ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯିବ। 

ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ଇଂରାଜୀ ସାଙ୍ଗକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାର ଉପଯୋଗ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେପରି ସବୁ ଲୋକେ ପଢି  ଓ ବୁଝି ପାରିବେ। ବିଭାଗରେ ଏପରି କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଲାଗି ଅନ୍ତରୀଣ ସତର୍କତା ୟୁନିଟ୍‌କୁ ନଜର ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ପୋଲିସରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ, କାର୍ଯ୍ୟର ଚାପ ଯୋଗୁ  କର୍ମଚାରୀ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ ବିମୁଖ ହୋଇ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର କରୁଥିବା ଜନୈକ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସାରେ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଇନହାଉସ୍ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଓ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏଥିରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲୋକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ ରିପୋଷ୍ଟ ରିଟ୍ୱିଟ୍ କମେଣ୍ଟ ଆଦିର ସଘନ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରି ଜାଣିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।  ସେହିପରି ପୋଲିସର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳୀର ଭିଡିଓ ଏବଂ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବିସ୍ତୃତ ସେୟାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେପରି ପୋଲିସ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିପାରିବ।

   Related Posts