Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

କରୋନା ଟୀକାର ସେଫ୍ଟି ଟ୍ରାଏଲରେ ପିଜିଆଇକୁ ମିଳିଲା ସଫଳତା

25/04/2020 at 2:23 PM

ଚଣ୍ଡିଗଡ ୨୫।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଔଷଧ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ସେଫ୍ଟି ଟ୍ରାଏଲରେ ପିଜିଆଇକୁ ସଫଳତା ମିଲିଛି । କୁଷ୍ଠ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ MWର ପ୍ରଭାବ ପିଜିଆଇ ଏଭଳି ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଛି ଯେଉଁମାନେ ଅମ୍ଳଜାନର ଆବଶ୍ୟକତା କରୁଥିଲେ । ୪ ରୋଗୀଙ୍କୁ MW ଟୀକାର ୦.୩ଏମଏଲ ଔଷଧର ଇଞ୍ଜେକସନକୁ ଲଗାତାର ୩ ଦିନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଶେଷରେ ଦେଖାଗଲା ଯେ, ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଟୀକାର ପ୍ରୟୋଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିଲା ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପିଜିଆଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଔଷଧ ପୂର୍ବରୁ କୁଷ୍ଠ, ଯକ୍ଷ୍ମା ଏବଂ ନିମୋନିଆ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଔଷଧର ପ୍ରୟୋଗ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​। ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଔଷଧ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ପିଜିଆଇ ଚଣ୍ଡିଗଡ ବ୍ୟତୀତ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଔଷଧକୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS) ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଭୋପାଳରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଉଛି । ପିଜିଆଇର ଡାଇରେକ୍ଟର ପ୍ରଫେସର ଜଗତରାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଔଷଧର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି  । ୪ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗର ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ।

ପିଜିଆଇ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ପ୍ରଫେସର ରିତେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନରେ ରଖାଯାଇଥିବା ୪ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେଫ୍ଟି ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀ ଉପରେ  ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷଗୁଡିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷଗୁଡିକର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଶରୀର ଉପରେ ପଡିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏପରି ଅବସ୍ଥାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଇମ୍ୟୁନୋମୋଡ୍ୟୁଲେଟାରୀ ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ । ରୋଗୀର ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ କ୍ଷମତା କେବଳ ଭାଇରସ୍ ସହ ଲଢିବା ଏବଂ ନିଜ ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ ସେଥିପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ MW ଦିଆଯାଏ । ଟୀକା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଲଗାଯିବା ୪ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଔଷଧର ସେଫ୍ଟି ଟ୍ରାଏଲରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଦେଖାଯିବ ଯେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ କେତେ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ କେତେଦିନ ଯାଏଁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି ?  ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀକୁ ଔଷଧ ବିନା ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯିବ ।

ଫୁସଫୁସ ବିଭାଗର ଏଚଓଡି ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଡିଗମ୍ବର ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେଫ୍ଟି ଟ୍ରାଏଲ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇସାରିଛି । ଏହାପରେ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯିବା ଜରୁରୀ । ଜଣେ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ କେତେ ଦିନ ଲାଗେ, ରୋଗୀଠାରେ କେତେ ଔଷଧର ମାତ୍ରା ଠିକ୍, ଟ୍ରାଏଲ ଶେଷ ହେବା ପରେ ହିଁ ଜଣା ପଡିଥାଏ ।

   Related Posts