Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚେତୁନାହାଁନ୍ତି ଅମାନିଆ : ବିଭିନ୍ନ ଆଳ କରି ବଜାରରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି, ଫାଇନ୍ ବି ଗଣୁଛନ୍ତି
  • ||
  • ‘ଟିକାରୁ ଜିଏସଟି ଛାଡ କର’ : କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ବାହାରିଲେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧୫ ମୃତ
  • ||
  • କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମେଡିସିନ୍ ନେଇ ଜାରି ହେଲା ଏସଓପି : ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଯାଞ୍ଚ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା
  • ||
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ୧୪ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲଗାଇଲେ ସରକାର, ୩୧ ଯାଏଁ ହୋଇପାରିବନି ବିବାହ
  • ||
  • ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି କରୋନା, ଆଗରୁ ଆହୁରି ହେବେ ସଂକ୍ରମିତ ! ଚିନ୍ତାରେ ସରକାର
  • ||
  • ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ବେଶୀ, ଦୈନିକ ୫୦୦ ଶିଶୁ ହେଉଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଗାଁ ନିକଟରେ ବୁଲୁଛି ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ୧୨ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୨,୨୩୮ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

‘ଆସନ୍ତା ଶୀତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବା ଆଶା କମ, ଏପରିକି ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ସ୍ଵାଭାବିକ ହୋଇନପାରେ’, ଏମିତି କିଛି ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ଫାଇଜର ଭ୍ୟାକସିନର ବୈଜ୍ଞାନିକ

16/11/2020 at 6:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୧୧: ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶରେ କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପିଫାଇଜର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଭ୍ୟାକସିନର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉଗୁର ସାହିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଆମକୁ ସତର୍କ ରହିବାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଆସନ୍ତା ଶୀତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ ସ୍ଵାଭାବିକ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ୟୁଏସର ସବୁଠୁ ବଡ ଫାଇଜର ସହ ମିଶି ବିଅନ ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ବିକଶିତ କରିବାରେ ଜୁଟିଛି। କୋଭିଡ୍-୧୯ ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟୀକା ଜରିଆରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵରୁ କରୋନା ସମାପ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ BioNTechର ସହ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ପ୍ରୋଫେସର ଉଗୁର ସାହିନ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଚେତାବନୀ  ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ କୋଟି କରୋନ ଡୋଜ୍ ଯୋଗାଇବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଏହାକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରହିଛି। ପିଫାଇଜର ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ, ତାର ଭ୍ୟାକସିନ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରହିଛି। ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗ ସୁଦ୍ଧ  ଟୀକା ବିତରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଇସ୍ରାଏଲ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଫାଇଜର ଇଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ଭାବିତ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନର ୮ କୋଟି ଡୋଜ୍‌ ପାଇବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତନ୍ୟାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ ଇସ୍ରାଏଲର ଅଧା ଜନତାଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲାଗି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅଟେ।

ସାହିନି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଏଥିସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶରତ ସମୟରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ସବୁଠୁ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ। ଏକାଧିକ ଭ୍ୟାକସିନ କମ୍ପାନୀ ଟୀକା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆମେ ଆସନ୍ତା ଶୀତ ସମୟ ପରେ ଯାଇ ସ୍ଵାଭାବିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରି ପାରିବା ବୋଲି ସାହିନ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts