Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିବ କରୋନା ଟିକା, ଫାଇଜର୍ ଆରମ୍ଭ କରୁଛି ଟ୍ରାଏଲ୍

9/06/2021 at 9:47 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୬: କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର ୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଫାଇଜର୍ ଇଙ୍କ୍ କମ୍ପାନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଏହା ୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ  ୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ଏକ ବଡ଼ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ତାଙ୍କ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫିଜର ୪୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଛି । ଏହି ପିଲାମାନେ ଆମେରିକା, ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ସ୍ପେନରୁ ଆସିବେ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୪୪ ପିଲାଙ୍କଠାରେ ନିରାପତ୍ତା, ସହନଶୀଳତା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଆଧାର କରି ଫାଇଜର କହିଛି ଯେ ଏହା ୫ ରୁ ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ର ମାତ୍ରା ପରୀକ୍ଷା କରିବ । ଏଥି ସହିତ, ୬ ମାସରୁ ୫ ବର୍ଷ ବୟସ ଶ୍ରେଣୀରେ, ୩ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ର ଏକ ମାତ୍ରା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ମାତ୍ରା ୩୦ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

ଫାଇଜର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ୫ ରୁ ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପରୀକ୍ଷଣର ତଥ୍ୟ ହାସଲ ହୋଇଯିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ଆଶା କରୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ନିୟାମକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରାଯିବ । ଏଥି ସହିତ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପରେ ୨ ରୁ ୫ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ। ଫିଜର ଆଶା କରେ ୬ ମାସରୁ ୨ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ତଥ୍ୟ ଅକ୍ଟୋବର କିମ୍ବା ନଭେମ୍ବରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯିବ ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନରେ ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଫାଇଜରର କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଅନୁମୋଦନ ହୋଇସାରିଛି । ତେବେ କେବଳ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏହି ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଛି। ଫାଇଜର ଏହାର ଜର୍ମାନ ପାର୍ଟନର ବାୟୋଏନଟେକ୍ ସହଯୋଗରେ କରୋନାର ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହି କମ୍ପାନୀର ଟିକା ପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରାୟ ୭ ନିୟୁତ କିଶୋର ଅତିକମରେ ଗୋଟିଏ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts