Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ପିଏଫ ଟଙ୍କା ଉଠାଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ସମୟରେ କେତେବେଳେ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଉ କେତେବେଳେ ନୁହେଁ

8/09/2019 at 10:23 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୯: ଇମ୍ପ୍ଲୋଇ ପ୍ରୋଭିଡେଂଟ ଫଣ୍ଡ ତଥା ଇପିଏଫଓ ଏକ ରିଟାୟରମେଂଟ ପ୍ଲାନ ଅଟେ । ତେବେ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ  ଦିଅନ୍ତି କି ଚାକିରିରୁ ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ପିଏଫ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସରକାର ବି ସେହି ହିସାବରେ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରିରୁ  ଅବସର  ନେବା ପରେ ହିଁ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ଉଠାଇପାରିବେ । ଯାହାଦ୍ବାରା ଚାକିରି ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଯେଭଳି ଗତିକରିବାକୁ ନପଡେ । ତେବେ କିଛି ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜର ଏହି ପିଏଫ  ଆମାଉଂଟକୁ ଉଠାଇପାରିବେ । ଇମ୍ପ୍ଲୋଇ ପ୍ରୋଭିଡେଂଟ ଫଣ୍ଡ ଆକ୍ଟ ୧୯୫୨ ଅନୁସାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେସିକ୍ ସାଲାରୀର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ପିଏଫ ବାବଦକୁ କଟିଯାଇଥାଏ ।ତେବେ ପିଏଫ ଟଙ୍କା ମଝିରେ ଉଠାଇଲେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ନିୟମ ।

ପିଏଫ ଉଠାଣ ଉପରେ କଣ ରହିଛି ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ନିୟମ

  1. ଯଦି କୌଣସି କଂପାନୀରେ କୌଣସି  କର୍ମଚାରୀ ୫ ବର୍ଷ ରହିଥିବେ ଆଉ ସେ ଯଦି ଇପିଏଫ  ଉଠାନ୍ତି ତେବେ  ତା ଉପରେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସର କୌଣସି ଲୟାବିଲିଟି ନଥାଏ । ୫ ବର୍ଷର ଅବଧି ଏକ କିମ୍ବା ଏହାଠୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କଂପାନୀକୁ ମିଶାଇ ବି ହୋଇପାରେ ।  ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହିଁ କଂପାନୀରେ ୫ ବର୍ଷ ପୁରା କରିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ।କିନ୍ତୁ  ମୋଟ ଅବଧି  ଅତି କମରେ ୫ ବର୍ଷ ହେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।
  2. ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ, କିମ୍ବା କଂପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଏଭଳି ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣ ଯୋଗୁଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚାକିରି ଚାଲିଯାଏଁ ଏବଂ ଆପଣ ଉକ୍ତ କଂପାନୀରେ ୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦିନ ହେଲା କାମ କରିଆସିଛନ୍ତି ତେବେ ବି ତା ଉପରେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲୟାବିଲିଟ୍ ନଥାଏ ।
  3. ସେହିଭଳି ଇପିଏଫ ଆକାଉଂଟରେ ଯଦି ୩୬ ମାସ ଯାଏଁ କୌଣସି ପ୍ରେମେଂଟ ହୋଇନାହିଁ ତେବେ ତାକୁ ନିସ୍କ୍ରିୟ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ସେହିପରି  ପିଏଫ ଆକାଉଂଟରେ ଇଂଟରେଷ୍ଟ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳୁଥିବ , ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ  ରିଟାୟରମେଂଟ ବୟସ ପୁରି ନାହିଁ । ତେବେ ଚାକିରି ଛାଡିବା ପରେ ଇଂଟରେଷ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପରିସରକୁ ଚାଲିଆସିଥାଏ ।
  4. ପାଂଚ ବର୍ଷର ଅବଧି ପୁରା ନହେଲେ ଉଭୟ  ଟିଡିଏସ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ  କଟିଥାଏ । ୫୦ ହଜାର କିମ୍ବା ଏହାଠୁ ଅଧିକ ଆମାଉଂଟ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଅବଧି ପାଂଚ ବର୍ଷରୁ କମ ହୋଇଥିଲେ ତେବେ ଫର୍ମ ୧୫ଜି କିମ୍ବା ୧୫ଏଚ ଜମା କରି ଆପଣ ଟିଡିଏସରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

   Related Posts