Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପିଏଫ ଟଙ୍କା ଉଠାଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ସମୟରେ କେତେବେଳେ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଉ କେତେବେଳେ ନୁହେଁ

8/09/2019 at 10:23 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୯: ଇମ୍ପ୍ଲୋଇ ପ୍ରୋଭିଡେଂଟ ଫଣ୍ଡ ତଥା ଇପିଏଫଓ ଏକ ରିଟାୟରମେଂଟ ପ୍ଲାନ ଅଟେ । ତେବେ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ  ଦିଅନ୍ତି କି ଚାକିରିରୁ ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ପିଏଫ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସରକାର ବି ସେହି ହିସାବରେ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରିରୁ  ଅବସର  ନେବା ପରେ ହିଁ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ଉଠାଇପାରିବେ । ଯାହାଦ୍ବାରା ଚାକିରି ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଯେଭଳି ଗତିକରିବାକୁ ନପଡେ । ତେବେ କିଛି ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜର ଏହି ପିଏଫ  ଆମାଉଂଟକୁ ଉଠାଇପାରିବେ । ଇମ୍ପ୍ଲୋଇ ପ୍ରୋଭିଡେଂଟ ଫଣ୍ଡ ଆକ୍ଟ ୧୯୫୨ ଅନୁସାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେସିକ୍ ସାଲାରୀର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ପିଏଫ ବାବଦକୁ କଟିଯାଇଥାଏ ।ତେବେ ପିଏଫ ଟଙ୍କା ମଝିରେ ଉଠାଇଲେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ନିୟମ ।

ପିଏଫ ଉଠାଣ ଉପରେ କଣ ରହିଛି ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ନିୟମ

  1. ଯଦି କୌଣସି କଂପାନୀରେ କୌଣସି  କର୍ମଚାରୀ ୫ ବର୍ଷ ରହିଥିବେ ଆଉ ସେ ଯଦି ଇପିଏଫ  ଉଠାନ୍ତି ତେବେ  ତା ଉପରେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସର କୌଣସି ଲୟାବିଲିଟି ନଥାଏ । ୫ ବର୍ଷର ଅବଧି ଏକ କିମ୍ବା ଏହାଠୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କଂପାନୀକୁ ମିଶାଇ ବି ହୋଇପାରେ ।  ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହିଁ କଂପାନୀରେ ୫ ବର୍ଷ ପୁରା କରିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ।କିନ୍ତୁ  ମୋଟ ଅବଧି  ଅତି କମରେ ୫ ବର୍ଷ ହେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।
  2. ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ, କିମ୍ବା କଂପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଏଭଳି ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣ ଯୋଗୁଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚାକିରି ଚାଲିଯାଏଁ ଏବଂ ଆପଣ ଉକ୍ତ କଂପାନୀରେ ୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦିନ ହେଲା କାମ କରିଆସିଛନ୍ତି ତେବେ ବି ତା ଉପରେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲୟାବିଲିଟ୍ ନଥାଏ ।
  3. ସେହିଭଳି ଇପିଏଫ ଆକାଉଂଟରେ ଯଦି ୩୬ ମାସ ଯାଏଁ କୌଣସି ପ୍ରେମେଂଟ ହୋଇନାହିଁ ତେବେ ତାକୁ ନିସ୍କ୍ରିୟ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ସେହିପରି  ପିଏଫ ଆକାଉଂଟରେ ଇଂଟରେଷ୍ଟ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳୁଥିବ , ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ  ରିଟାୟରମେଂଟ ବୟସ ପୁରି ନାହିଁ । ତେବେ ଚାକିରି ଛାଡିବା ପରେ ଇଂଟରେଷ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପରିସରକୁ ଚାଲିଆସିଥାଏ ।
  4. ପାଂଚ ବର୍ଷର ଅବଧି ପୁରା ନହେଲେ ଉଭୟ  ଟିଡିଏସ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ  କଟିଥାଏ । ୫୦ ହଜାର କିମ୍ବା ଏହାଠୁ ଅଧିକ ଆମାଉଂଟ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଅବଧି ପାଂଚ ବର୍ଷରୁ କମ ହୋଇଥିଲେ ତେବେ ଫର୍ମ ୧୫ଜି କିମ୍ବା ୧୫ଏଚ ଜମା କରି ଆପଣ ଟିଡିଏସରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

   Related Posts