Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ତୈଳ ଦରରେ ଲାଗୁନି ବ୍ରେକ୍, ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଲା ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ

1/11/2021 at 10:26 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୧୧ : ତୈଳରେ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି । ଦେଶରେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ିଚାଲିଛି ତୈଳ ଦର । ଏହାରି ଭିତରେ ପୁଣିଥରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସେହିପରି ଡିଜେଲ ଲିଟର୍ ଫଳରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସହର ମାନଙ୍କରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲରେ ୮ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଖାଉଟିଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ୁଛି । ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳଦର ଲଗାତର ଷଷ୍ଠ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଲରୁ ସରକାର ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଟିକସ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ କରିଦେଇଛି । ବିଶ୍ୱ ବଜାରକୁ ଦେଖି ତୈଳ ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସରକାର କିନ୍ତୁ ତୈଳରୁ ନିୟମିତ ଲାଭ କରିଚାଲିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୯.୬୯ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ରବିବାର ତୁଳନାରେ ୩୫ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ପଟେ ସହରରେ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ଡିଜେଲ ୯୮.୪୨ ଟଙ୍କାରେ ଖୁଚୁରାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା ବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ ୩୫ ପଇସାରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ମୁମ୍ବାଇର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୧୫.୫୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ମହାନଗର ନିଗମରେ ଏହାକୁ ଏକ ନୂତନ ଉଚ୍ଚକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୩୫ ପଇସାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଡିଜେଲ ହାର ଲିଟର ପିଛା ୧୦୬.୬୨ ଟଙ୍କା ଥିଲା। OMC ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ୩୯ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ସେପଟେ ଚେନ୍ନାଇର ଦକ୍ଷିଣ ସହରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୬.୩୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୨.୫୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। କୋଲକାତାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୧୦.୧୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ଇନ୍ଧନର ମୂଲ୍ୟ ୩୬ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୧.୫୬ ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା।

ରାଜସ୍ଥାନର ସୀମାନ୍ତ ସହର ଗଙ୍ଗାନଗରରେ ସୋମବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ୧୨୨.୩୨ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସହରରେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୧୩.୩୧ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଦୈନଦିନ ପରି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ହାର ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ ଏବଂ ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଭଳି ତୈଳ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଥିଲା। ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲରୁ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳଦର ୧୯ ଡଲାର୍ ଥିବା ବେଳେ ୧୯ ଟଙ୍କା ୯୮ ପଇସା ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବ୍ୟାରେଲ ୮୫ ଡଲାର୍ ତଥାପି ଟିକସ କମାଉ ନାହାନ୍ତି ସରକାର ।

   Related Posts