Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ : ଲଗାତାର ବଢି ଚାଲିଛି ତୈଳ ଦର….

15/10/2021 at 8:40 AM

ନୂଆାଦିଲ୍ଲୀ ୧୫। ୧୦ : ଦଶହରା ପୂଜାରେ ଏଥର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା । ଏବେ ପୂଜା ବଜାର ବୁଲିବାକୁ ଘରୁ ଗୋଡ ବାହାର କରିବାକୁ ୨ଥର ଭାବିବେ।  କାରଣ ଦିନକୁ ଦିନ ଲଗାତାର ଭାବେ ବଢି ଚାଲିଛି ତୈଳ ଦର ।  ସାଧାରଣ ଖାଉଟିଙ୍କ ଉପରେ ପୁଣି ପଡିଛି ମହଙ୍ଗା ମାଡ । ପୁଣି ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ  ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବି ବଢି ବାକୁ ଲାଗିଛି। ଦେଶବାସୀଙ୍କର ବଢିଲା ଚିନ୍ତା  ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ଆଜି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୩୫-୩୫ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ଦର ଏକ ଲିଟରକୁ ୧୦୫.୧୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୯୩.୮୭ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି। ଏଥି ସହିତ ରାଞ୍ଚିରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ପ୍ରାୟ ସମାନ ହାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ଅକ୍ଟୋବରର ମାସର ଏହି ୧୫ ଦିନରେ, ଯେଉଁଠାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୩.୫୦ ଟଙ୍କା, ଡିଜେଲ ୪.୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଏହି ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୨୫ ପଇସା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୩୦ ପଇସା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା। ଗତ ମାସର ଶେଷ ଦିନରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବିଷୟରେ, କହିଲେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୮୫ ଡଲାରର ପାଖା ପାଖି ରହିଛି । ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ରାଞ୍ଚିରେ ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ୯୯.୬୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲର ଲିଟର ପିଛା ୯୯.୦୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ତେବେ ବାସ୍ତବରେ, ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ଖାଦ୍ୟ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ବଦଳିଥାଏ । ତୈଳ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଦାମର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ପ୍ରତିଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ହାର ସ୍ଥିର କରାଯାଏ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍, ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୬ଟାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ହାରକୁ ସଂଶୋଧନ ଜାରି କରାଯାଉଛି ।

ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ସହରରେ ପ୍ରତିଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ (IOC) ଗ୍ରାହକ ୯୨୨୪୯୯୨୨୪୯ ନମ୍ବରକୁ RSP <ଡିଲର କୋଡ୍> ଏବଂ HPCL (HPCL) ଗ୍ରାହକ ୯୨୨୨୨୦୧୧୨୨ ନମ୍ବରକୁ HPPRICE <ଡିଲର କୋଡ୍> ପଠାଇ ପାରିବେ। BPCL ଗ୍ରାହକମାନେ ୯୨୨୩୧୧୨୨୨୨ ନମ୍ବରକୁ RSP <ଡିଲର କୋଡ୍> ପଠାଇ ପାରିବେ ।

   Related Posts