Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ବଢ଼ିବ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର, ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ବିକ୍ରି ହେବ ବିଏସ୍- ୬ ଇନ୍ଧନ

28/02/2020 at 5:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୮/୨:  ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ତେଲ କମ୍ପାନୀ (ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍) (ଆଇଓସି) ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ତାରିଖରୁ କମ୍ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମ ସହିତ BS-6 ମାନକକୁ ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଇନ୍ଧନର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ଆଇଓସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜୀବ ସିଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ତେଲ ଯୋଗାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସ୍ୱଳ୍ପ ସଲଫର ଡିଜେଲ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏହାର ବିଶୋଧନାଗାରର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ୧୭ ୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି।

ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଇନ୍ଧନର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ କିନ୍ତୁ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ସାମାନ୍ୟ ହେବ। ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ନୂତନ ଇନ୍ଧନ ବିକ୍ରୟ ମାତ୍ର ୧୦ ppm (ଅଂଶ) ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ 50 ppm ଅଟେ। ତେବେ ନୂତନ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ କେତେ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ସେ କହି ନାହାଁନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ଆମେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଭାର ଦେବୁ ନାହିଁ।

ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ତେଲ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଓଏମସି) ସେମାନଙ୍କର ବିଶୋଧନାଗାରର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ୩୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଆଇଓସି ୧୭,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି। ଏହି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ବିପିସିଏଲ କହିଛି ଯେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୭୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି। ONGC ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ HPCL, ଏହା କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ BS-6 ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଣ ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ। HPCL କହିଛି ଯେ ଏହା ଫେବୃଆରୀ ୨୬-୨୭ ରୁ BS-6 ଇନ୍ଧନ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ୧ ରୁ କେବଳ ନୂତନ ଇନ୍ଧନ ବିକ୍ରି କରିବ |

   Related Posts