Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଏହି ଧର୍ମରେ ଦାଢି ନୁହେଁ ନିଶକୁ ପବିତ୍ର ସନ୍ତକ ମନେ କରାଯାଏ , ସାରାଜୀବନ ନିଶ କାଟନ୍ତିନି ଲୋକେ

16/11/2019 at 5:37 PM

ଇରାନର ପ୍ରାଚୀନ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟରେ ‘ୟେରସାନ’ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଧର୍ମ। ଏହି ଧର୍ମର ପରମ୍ପରା, ମାନ୍ୟତା, ପୂଜାସ୍ଥଳ ଓ ଭକ୍ତିର ନୀତିନିୟମ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୃଥକ। ସୁଲତାନ ସହାକ୍ ଏହି ଧର୍ମର ସଂସ୍ଥାପକ ଥିଲେ। ସେ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରିଥିଲେ। ଏହି ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ସୁଲତାନ ସହାକଙ୍କୁ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ୭ଟି ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ଏହି ଧର୍ମର ଲୋକେ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଭଳି ପୁନର୍ଜନ୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖନ୍ତି। ଇରାନ ଏକ ଇସ୍ଲାମ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଥିଲେ ବି ଏହି ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀ ଅଛନ୍ତି। ଇସ୍ଲାମଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଦାଢିକୁ ପବିତ୍ର ମନେ କରି ନିଶ ରଖୁନଥିବା ବେଳେ ୟେରସାନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଜୀବନ ସାରା ନିଶ କାଟିନଥାନ୍ତି।

ୟେରସାନ ଧର୍ମରେ ଲୋକେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଓ ନିଆଁକୁ ପବିତ୍ରମନେ କରନ୍ତି। ଏହା ଛଡା ଧାର୍ମିକ ବିଧିବିଧାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୋପନୀୟତାର ସହକାରେ ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳକୁ ‘ଜାମଖାନା’ କୁହାଯାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଏଠାରେ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଏକତ୍ରୀତ ହୋଇ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଉପାଶନା କରିଥାନ୍ତି। ଈଶ୍ୱର ଉପାସନା ଲାଗି ଏମାନେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ରର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ଏହାକୁ ତମ୍ବୁର କୁହାଯାଏ।

ଜାମଖାନା ଯିବା ଲାଗି ୟେରସାନୀମାନେ ଦାଢି କାଟନ୍ତି ଓ ମୁଣ୍ଡରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟୋପିପିନ୍ଧନ୍ତି। ତେବେ ନିଶକୁ ଏମାନେ ପବିତ୍ର ସଙ୍କେତ ମନେ କରୁଥିବାରୁ କେବେ ନିଶ କାଟନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଇରାନରେ କେତେ ହେବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କାହାକୁ ଜଣା ନାହିଁ। ତେବେ ଏମାନେ ପଶ୍ଚିମ ଇରାନର କୁର୍ଦ୍ଦ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସକରନ୍ତି। ୟେରାସାନୀ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନରୁ ଜଣାଯାଏ।

   Related Posts