Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCର ପେଡ୍ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନନ୍ ଏସି ୧୦୯୯ ଓ ଏସି ରୁମ୍ ୧୪୯୯ ଟଙ୍କା
  • ||

ସରକାର ନୁହନ୍ତି, ଲୋକେ ସଚେତନ: ଶନିବାର ଖୋଲାଥିଲା ଦୋକାନ ବଜାର,ରବିବାର ସମସ୍ତେ ଘରେ

22/03/2020 at 12:05 PM

ଭୋପାଲ ୨୨।୩:  ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଉଠାପକାରେ ନୂଆ ସଂକଟ ସୃଷ୍ଚି କରିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ। ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ରବିବାର ଅନୁନ୍ୟ ଦିନଟିଏ ଲୋକେ ‘ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ’ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଯହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଜନତାଙ୍କର, ଜନତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଓ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ପାଳିତ ହେଉ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଲ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଦିନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆଗରୁ କର୍ଫ୍ୟୁପାଳନ କରିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଲୋକେ ଦିନ ତମାମ ଘରେ ନିଜକୁ ବନ୍ଦୀ କରିଛନ୍ତି।

ଶନିବାର ଦିନ ତମାମ ଭୋପାଲ ସହର ଖୋଲାଥିଲା। ଦୋକାନ, ବଜାର, ଅଫିସ ସବୁ ସ୍ୱଭାବିକ ଥିଲେ ବି ଜଣେ ବି ଲୋକକୁ ରାସ୍ତାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା। ରାତିରେ ବି ହାଟ ବଜାର ହାଲତ ସମାନ ଥିଲା। ରବିବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଲୋକେ କର୍ଫ୍ୟୁପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ରାତି ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରେ ରହିବେ। ତେବେ ରାଜଧାନୀରେ ଅତ୍ୟାବସକୀୟ ସେବା ସଜାଗ ରଖାଯାଇଛି। ଖୀର ଦୋକାନ ଦିନତମାମ ଖୋଲା ରହିବ। ତେବେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି ନଥିଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରୁ ପଦାକୁ ନ ବାହାରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି।

ଲୋକେ ଘରେ ରହି ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳୋ ଲୋ ଫ୍ଲୋର ବସ୍, ମିନିବସ୍ ସମେତ ଓଲା, ଉବେର ଓ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାଚଳ ଭନ୍ଦ ରହିଛି। ସେହିପରି ଆଇଏସବିଟି, ନାଦରା, ହଲାଲପୁର ଓ ପୁତଲୀଘର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ କରୁନାହିଁ। ସେହିପରି ଦୋକାନ ବଜାର ହାଲଚାଲରୁ ନ୍ୟୁ ମାର୍କେଟ୍, ୧୦ନମ୍ବର, ଚୌକ ବଜାର, ବୈରାଗଡ କରୋନ୍ଦ ସହିତ ନୂଆ ଓ ପୁରୁଣା ସହରର ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବ। ତେବେ ଏହି ସବୁ ଦୋକାନ ବଜାର ମଙ୍ଗଳବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ନ୍ୟୁ ମାର୍କେଟ ବ୍ୟବସାୟୀ ମହାସଂଘର ସଭାପତି ସତୀଶ ଗଙ୍ଗରାଡେ କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ସରକାରଙ୍କ ପତନ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କରୋନାଜନିତ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଅଣ୍ଟା   ଭିଡିଛନ୍ତିଲୋକେ। କେବଳ ରାଜଧାନୀ ନୁହେଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି । ହେଲେ ଲୋକେ ନିଜ ଆଡୁ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲାରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ଯାହା ଏବେ ବେଶ ଗ୍ରହଣୀୟ ଲାଗୁଛି।  

   Related Posts