Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

କରୋନାରେ ହାହାକାର: ନା ଶ୍ମଶାନରେ ମିଳୁଛି ଜାଗା ନା ମିଳୁଛି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ମୃତ୍ୟୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍

27/04/2021 at 6:09 PM

ସୁରଟ ୨୭/୦୪ : ଗୁଜରାଟ ସୁରଟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି। ସହରରେ ରେମଡେସିଭିର ଓ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ସ୍ମଶାନରେ ଲାଇନ ଲଗାଇବାକୁ ପଡୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁରଟ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆଉ ଏକ ସମସ୍ୟା ଛିଡା ହୋଇଛି। ମୃତ୍ୟୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ମୃତ୍ୟୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଲମ୍ବା ଲାଇନ କରିବାକୁ ପଡୁଛି।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସୁରଟରେ ଗତ ମାସେରେ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ସ୍ମଶାନରେ ଜଳୁଥିବା ଜୁଇ ଦେଖିଲା ମୃତକକା ସଂଖ୍ୟା ଏହାଠାରୁ କିଛି ଗୁଣ ଅଧିକ ଥୀଲାଭଳି ଜଣାପଡେ। ପରିବାରରେ କିଛି ନା କିଛି କାମ ପାଇଁ ମୃତକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଲୋକେ ମୃତ୍ୟୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇଁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି। ଆଗରୁ କେବେ ମୃତ୍ୟୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଏମିତି ଲାଇନ ଲାଗିଥିବା ନଜର ଆସିନଥିଲା।

ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇଁ ସେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି। ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସରକାର ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନଲାଇନ କରିଦେବା ଉଚିତ ଯେପରି ଲୋକଙ୍କ ସମୟ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିଯିବ ଓ ସହଜରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଯିବ।

   Related Posts