Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପିଳାଶ ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଟକଣା, ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମନା, ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ବସ୍ ଭଡା, ସାଧାରଣ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କିଲୋମିଟର ପିଛା ୫ପଇସା, ଡିଲକ୍ସ ଓ ଏସି ଡିଲକ୍ସ ୧୦ପଇସା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବସ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଆହତ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଲା ବର, ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ସରିଯାଉଛି ଟୋକନ ଅବଧି, ମଣ୍ଡିରୁ ଉଠୁନି ଧାନ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଅଷ୍ଟପ୍ରହରୀ ଚାନ୍ଦା ପାଇଁ ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ସହରରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ, ଲୋକେ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଛାତ୍ରଙ୍କ ନାଁରେ ଜିଏସଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ୩୮କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ନେଇ ନୋଟିସ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଥାନାଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଦୂରରେ ଚାଲିଥିଲା ବେଆଇନ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି, ଚଢାଉ କରି ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଏହି ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପର ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧର ଶକ୍ତି କମ୍- କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ଗବେଷକଙ୍କ ଗବେଷଣା

8/10/2019 at 6:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୮|୧୦: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ତ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏକାଭଳି କିନ୍ତୁ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ଦ୍ବାରା ରକ୍ତ କଣିକା ଗୁଡିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରୁପରେ ଭାଗ କରାଯାଇଛି। ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ ଅନୁସାରେ ମଣିଷର ଶାରୀରିକ ଗଠନ ସଂପର୍କରେ ଜଣା ପଡିଥାଏ। କେଉଁ ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ରୋଗାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏ ସଂପର୍କରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ସବୁ ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପର ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଗବେଷଣାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ଗବେଷକଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା। ଓ’ ନେଗେଟିଭ(O-) ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅଧିକ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଥଇଥାନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା O ନେଗେଟିଭ ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ ଥାଏ ବୋଲି ଏହି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣା ପଡିଛି ।

ଗବେଷକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ O ନେଗେଟିଭ୍‌ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପଏଚ୍‌ ସ୍ତର କମ ରହିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଓ ନେଗେଟିଭ ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସଂଞ୍ଚାଳନରେ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଦେଖାଯାଇଥାଏ।

(O-) ନେଗେଟିଭ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ଲାଗି  କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଗବେଷକ ୪୯ ଜଣ (O-) ନେଗେଟିଭ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। ଏଥସହ ସେମାନଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଗଠନ ସଂପର୍କରେ ଗବେଷକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଓ’ ନେଗେଟିଭ (O-) ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ୍ ଥିବା କଥା ଶେଷରେ ଜଣା ପଡିଛି।

   Related Posts