Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପାଟକୁରାରେ କାହିଁକି ବିଜୟ ବ୍ୟବଧାନ କମିଲା ତାକୁ ନେଇ ବିଜେଡିରେ ମାନସ ମନ୍ଥନ, ଭଲ କାମ କରିଥିବା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଏହି ନେତାଙ୍କୁ ମିଳିବ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ !

25/07/2019 at 5:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୫|୭: ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ ଫଳ ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଜେଡିର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ବୈଠକ । ସେଠି ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ତ୍ବରେ ଥିବା ନେତାମାନଙ୍କୁ ନବୀନ ନିବାସ ଡାକି ଦଳ ସୁପ୍ରିମୋ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । କଥା ଉଠିଛି କାହିଁକି ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥିଙ୍କ ଜିତିବା ଭୋଟ ମାର୍ଜିନ ହାର କମିଲା । ଏହାସହ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରୁ ଖାଲିଥିବା ଗୋଟିଏ ପଦ ପାଇଁ କିଏ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ସେନେଇ ବି ଚର୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ସରିଲାଣି ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ । ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସାବିତ୍ରୀ ଅଗ୍ରଓାଲ ପ୍ରାୟ ୧୮ ହଜାର ଭୋଟରେ ଜିତି ସାରିଲେଣି । କିନ୍ତୁ ବିଜେଡିର ମାନସ ମନ୍ଥନ ଜାରି ରହିଛି । ପାଟକୁରାରେ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ଯେଉଁ ବଡ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା ଦଳ ତାହା କାହିଁକି ବିଫଳ ହେଲା ସେନେଇ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ଆଜି ନବୀନ ନିବାସ ଡାକି ରିପୋର୍ଟ ନେଇଛନ୍ତି ନବୀନ ।

କୁହାଯାଉଛି ସବୁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ସତ୍ବେ ବିଜେଡିର ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନ ମାର୍ଜିନକୁ ନେଇ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି ନବୀନ । ଦଳ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା ୩୦ ରୁ ୪୦ ହଜାର ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିବେ ବିଜେଡି ପାର୍ଥୀ । କିନ୍ତୁ ପାଖାପାଖି ଅଧା ଭୋଟ କଟିଲା । ତେଣୁ ଆଗକୁ ସେଠାରେ ସଂଗଠନ କାମ କିଭଳି ଚାଲିବ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି କିଭଳି ତ୍ବରାନ୍ବିତ ହେବ ସେନେଇ ନବୀନ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ ଦାଇତ୍ବରେ ଥିବା ସବୁ ନେତାଙ୍କୁ ଡାକି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ପାଟକୁରା ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ସବୁଠୁ ବଡ ଟେନସନରେ ଅଛି କଂଗ୍ରେସ । ଯେଭଳି ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ସେଠି ଅମାନତ ହରାଇଲେ ତାକୁ କେହି ସହଜରେ ହଜମ କରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଭୋଟକୁ ନିଜପଟକୁ ସିଷ୍ଟମେଟିକାଲି ବିଜେଡି ସିଫ୍ଟ କରିବାରେ ସଫଳ ହେଉଥିବାରୁ ଏହା ଦଳ ପାଇଁ ଭୁଲ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି । ଦାମଙ୍କ ଭଳି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଏହି ମୌକାରେ ପାଟକୁରାର ଶ୍ରେୟ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ମିଳିବା ଦରକାର ବୋଲି କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥି ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ହାରିଥିଲେ ବି ଭଲ ଫାଇଟ ଦେଇଥିବାରୁ ଦଳ ଫେସ୍ ସେଭିଙ୍ଗ ମୋଡ୍ ରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବିଜେପି ନେତାଏ ଯେମିତି ଧୁଆଁଧାର ପ୍ରଚାର କରି ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କୁ ନାକେଦମ୍ କରିଥିଲେ ବିଜୟଙ୍କୁ ଜିତାଇବାକୁ ବିଜେପି ସେଭଳି ଦମ୍ ଲଗାଇ ନ ଥିଲା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । କଂଗ୍ରେସ ସେହି ଚିରାଚରିତ କଥା ଅର୍ଥ ବଳ , ବାହୁବଳ, ସରକାରୀକଳ ଅପବ୍ୟବହାର କଥା କହୁଛି ।

ଏବେ ବିଜେଡିରେ ଆଲୋଚନା ଯେ ନବୀନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ଖାଲିଥିବା ଗୋଟିଏ ପଦରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଜଣଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ମିଳିବ । ସେହି ଦୌଡରେ  ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚି ନାୟକ, ପ୍ରତାପ ଦେବ ଏବଂ ଶଶିଭୁଷଣ ବେହେରାଙ୍କ ନାଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏହାବି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଏହି ୩ଜଣଙ୍କ ଭିତରୁ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନରେ ସବୁଠୁ ବେଶି ପରିଶ୍ରମ କରିଥିବା ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ । ତେବେ ଏହାର ମାପକାଠି କଣ ତାହା କେହି ଧରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ।

 ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୩ ବ୍ଲକ ଭିତରୁ ଗରଦପୁର ଓ ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକର ୨୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଥିବା ବେଳେ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକର ୨୬ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଡେରାବିଶରେ ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ଭଲ ଭୋଟ ବିଜେଡି ଖାତାକୁ ଯାଇଥିବାରୁ ଏଥର ସେଠି ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରୁ ହଜାରେ ହିସାବରେ ୨୫ ହହାର ପ୍ଲସ ଭୋଟ ଲିଡ୍ କରିବ ବୋଲି ଦଳ ଭାବିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଲିଡ୍ ଦେଲା ପାଖାପାଖି ୧୪ ହଜାର ।

ସେହିଭଳି ଗରଦପୁର ଓ ମାର୍ଶାଘାଇରେ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କର  ଭଲ ସଂଗଠନ ଥିବାରୁ ସେଠି ବିଜେପିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦଳ ଏଥର ଚମତ୍କାର କରିବ ବୋଲି ବିଜେଡି ଯେଉଁ ଆକଳନ କରିଥିଲା ତାହା ସେଭଳି ହେଲାନି । ଏହି ୨୫ ପଞ୍ଚାୟତୁ ଦଳକୁ ଲିଡ୍ ମିଳିଲା ମାତ୍ର ୩ ହଜାର ପ୍ଲସ ।

   Related Posts