Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଅଶୋକ ଡିଣ୍ଡା ବିଜେପିରେ ସାମିଲ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବେକାବୁ କରୋନା ! ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପାଖାପାଖି ୯ ହଜାର ସଂକ୍ରମତି ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କଟକ : ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଜବାନଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନା ହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବୃଦ୍ଧାଙ୍କଠାରୁ ୧୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପେନସନ୍ ଉଠାଇ ଖାଇବା ବେଳେ ଲୁଟ୍‌ର ଶିକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମେ ୧୮ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ବାଣୀବିହାରରେ ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଫାୟାରଷ୍ଟେସନରେ ୩ଟି କାର୍‌କୁ ପିଟିଲା ଇନୋଭା, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାଣୀବିହାରରେ ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଫାୟାରଷ୍ଟେସନରେ ୩ଟି କାର୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଇନୋଭା
  • ||
  • କୁଚିଣ୍ଡା : ମା’-ପୁଅକୁ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଗୁରୁତର ବାପା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : କାରକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ୟାଙ୍କର, ୭ମୃତ
  • ||

ଜୟପୁରରେ ପଥ ଉତ୍ସବର ମଜା ଉଠାଇଲେ ସହରବାସୀ, ନାଚଗୀତରେ ପ୍ରଶାସନ ବାଣ୍ଟିଲା ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା

17/11/2019 at 5:51 PM

ଜୟପୁର ୧୭।୧୧: ଓଡ଼ିଶାର ଭୂସ୍ବର୍ଗରେ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ । ଏମିତିରେ ଏବେ କୁହୁଡ଼ି ଚାଦର ତଳେ ଥିବା କୋରାପୁଟକୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସୁଅ ଛୁଟୁଛି । ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ ପଥୋତ୍ସବର ମଜା ନେଇଛନ୍ତି ଜୟପୁରବାସୀ । ଲୁକ୍କାଇତି ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ଯାହା ସହରବାସୀଙ୍କ ସହ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଦେଇଛି ଭରପୁର ମନୋରଞ୍ଜନ ।

ଶୀତୁଆ ସକାଳରେ ଜୟପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଲୋକାରଣ୍ୟ । କିଏ ରାସ୍ତାରେ ଝୋଟି ଆଙ୍କିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ତ ଆଉ କିଏ ହାତରେ ମେହେନ୍ଦି ଲଗାଇ ଦେଉଛି । ସେହିପରି କିଏ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ନେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛି, ଆଉ କିଏ ଆଇନ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରୁଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏଭିତରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ ଜମୁଥିଲା ନାଚ ଗୀତର ଆସର । ଜୟପୁର ପଥୋତ୍ସବର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଛକ ଠାରୁ ରଜା ନଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର କଳାକାର ମିଶି ୨୦ ପ୍ରକାର ନୃତ୍ୟଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ । କଳାକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କ କଳାଚାତୁରୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ସହିତ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ସଚେତନତାର  ବାର୍ତ୍ତା ।

ଭୁବନେଶ୍ବର, କଟକ ଓ ପୁରୀରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭିନ୍ନ ନାଁରେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଜୟପୁରରେ କିନ୍ତୁ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ମାତ୍ର ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଲିଛି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରବ ମହୋତ୍ସବର ଅଂଶ ବିଶେଷ ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ପଥୋତ୍ସବ । ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ବର୍ଷକ ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ନାଚ,ଗୀତରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଛି ପ୍ରଶାସନ । ସେହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଗୀତ ଗାଇ ଲୋକଙ୍କର ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି ଜୟପୁର ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ । ଏହି ଅବସରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କୃତ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନୀତ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ।

କୋରାପୁଟ ପରି ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁସିତ ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବାଗତ ଯୋଗ୍ୟ । ଯାହା କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବ ନାହିଁ ବଂର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ସହ ପରିଚିତ ମଧ୍ୟ କରିବ ।

   Related Posts