Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ପରାକ୍ବେଟ କୀଟନାଶକ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଘାତକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି : ନେଲାଣି ୨୬୦ ଜୀବନ, ବିଜେପୁରରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର

5/10/2019 at 7:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୫|୧୦: ଘାତକ ପରାକ୍ବେଟ କୀଟନାଶକ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଘାତକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।  ବିଜେପୁରରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର।  ପାରାକ୍ବେଟ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ବରଗଡରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ୟାନସରେ ରୋଗ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଛି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ନିଣ୍ଚିହ୍ନ ହୋଇଗଲାଣି ପରିବାର। ଯାହାକୁ ଜନଅସନ୍ତୋଷ ଥିବାବେଳେ  ଏହାକୁ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ବିଜେପରରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ପ୍ରଚାର କରିବେ…

ପରାକ୍ବେଟ ଓ ନକଲି କୀଟନାଶକ ହେବ ବିଜେପୁରରେ ନିର୍ବାଚନୀ ମୁଦ୍ଦା। ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ  ପରାକ୍ବେଟକୁ ଇସ୍ୟୁ କରି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିବେ।  ପରାକ୍ବେଟ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗ ଫଳରେ କ୍ୟାନସର ବ୍ୟାପୁଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲାଣି। ନିଶ୍ଚିନ୍ନ ହୋଇଗଲାଣି ପରିବାର। ଏଭଳି କୀଟ ନାଶକକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟସରକାର ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବୁର୍ଲାମେଡିକାଲ ମୁଣ୍ତଗଡୁଛି। ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଥିବାବେଳେ ପାରାକ୍ବେଟକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଜଳୁଛି। ତେଣୁ  ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଏଭଳି ବଣ୍ଣିଂ ଇସ୍ୟୁକୁ  ଏବେ ମୁଦ୍ଦା କରି ଭୋଟ ହାତେଇବା ଚକ୍କରରେ ଅଛନ୍ତି ଦୁଇଦଳ।

ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ,ବଲାଙ୍ଗିର, ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୭୮ଜଣ ପାରାକ୍ବେଟ ଆାକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀ ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭୪ ଜଶ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। କାରଣ ,ଏହି ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଦେହରେ କୌଣସି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ କାମ କରୁନାହିଁ।  ତେଣୁ ଥରେ କୌଣସି ଲୋକ ଏହି ଘାତକ କୀଟନାଶକ ସସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ। ଯେଉଁ କ୍ଷେତରେ ଏହି କୀଟନାଶକ ସିଞ୍ଚନ କରାଯାଇଥାଏ। ସେହି କ୍ଷେତର ପନିପରିବା, ଧାଂନ ମୁଗ, ବିରିରେ ଖାଇଲେତାହା ଶରୀର ଉପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ​‌ରେ କ୍ୟାନସର ଭଳି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ।

ପାରାକ୍ବେଟ କୀଟନାଶକ ପୂର୍ବରୁ କେରଳରେ ବିକ୍ରୀ, ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବ୍ୟବହାରକୁ ସମ୍ପୂଣ୍ଣନିଷେଧ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟାନ କରିବାକୁ ପ୍ରକିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ପରାକ୍ବେଟ ଘାତକ ସାଜିଥିବାବେଳେ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାନ କରିନାହାନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଜେପୁରରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘରିବେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ।

   Related Posts