Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଘରର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରଖନ୍ତୁ ଏସବୁ ଜିନିଷ

19/08/2020 at 3:03 PM

ନବଗ୍ରହ ମଣ୍ଡଳ ଏବଂ ବାସ୍ତୁ ପୁରୁଷରେ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ସବୁଠୁ ପ୍ରମୁଖ କୁହାଯାଇଛି। ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ଖାସ୍ କାରଣ ରହିଛି। ଭାରତର ଉତ୍ତରରେ ହିମାଳୟ ଅବସ୍ଥିତ, ଯେଉଁଠାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଶିବ ଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସଖା ମହାରାଜା କୁବେର ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବିଦ୍ୟମାନ। କୁବେର ଧନ-ସମ୍ପତ୍ତିର ଦେବତା। କୁବେର ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଗଲେ ନିର୍ଧନ ମଧ୍ୟ ଧନୀ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।

ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ଧନୀ କିମ୍ବା ଗରିବ ହେବା ପଛରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ କୁବେରଙ୍କ ହାତ ରହିଛି। ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଚଞ୍ଚଳ ଚପଳ,ଯିଏ ଆସିବେ ଏବଂ ଚାଲିଯିବେ। କିନ୍ତୁ ଲଙ୍କାପତି ରାବଣଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ କୁବେର ଧନର ଅଧିପତି। ବାସ୍ତୁ ହିସାବରେ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଧନ କୁବେରଙ୍କ ଦିଗ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଯଦି କିଛି ଗଡ଼ବଡ଼ ରହିଛି ତେବେ ମହାରାଜା କୁବେର କେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ନାହିଁ। ଯେଉଁଠାରେ ସବୁଜିମା ହୋଇଥାଏ ଭଗବାନ କୁବେର ସେଠାରେ ରହିଥାନ୍ତି। ଉତ୍ତର ଦିଗ କୁବେରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବୁଧ ଗ୍ରହ,ବ୍ରହ୍ମା ଦେବତା ଏବଂ ଶିବଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଦିଗ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଶିବଲିଙ୍ଗର ମୁହଁ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ହୋଇଥାଏ।

ଘରର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ସବୁବେଳେ ଏକ ପାରଦ ଶିବଲିଙ୍ଗ ରହିବା ଜରୁରୀ। ଏକମାତ୍ର ଏହି ଜିନିଷ ଆପଣ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଧନୀ ହୋଇପାରି​‌େ​‌। କୁବେରଙ୍କ ସବୁଠୁ ପସନ୍ଦର ଜିନିଷ ହେଉଛି ପାରଦ। ଏହାକୁ ବୁଧଙ୍କ ଧାତୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହା କେବେ ଗୋଟିଏ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିନଥାଏ। ଏହା କମିବା​‌ ଏବଂ ବଢ଼ିବାର କନେକ୍ସନ ଟ୍ରେଜେରୀରେ ରଖିଥିବା ଧନରୁ ହୋଇଥାଏ।

ଯଦି ଧନର ଉତ୍ଥାନ ପତନକୁ ଆପଣ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ନିଜ ଘରର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଏକ ପାରଦ ଶିବଲିଙ୍ଗ ନିଶ୍ଚୟ ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ଦିଗକୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଗୋଟିଏ କଥା ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରଖିଥିବା ପାରଦ ଅଧ ଇଞ୍ଚରୁ ଅଧିକ ବଡ଼ ହେବା ଅନୁଚିତ୍। ଦ୍ବିତୀୟରେ,ଶିବଲିଙ୍ଗର ମୁଖ ସବୁବେଳେ ଉତ୍ତର ଦିଗ ଆଡ଼କୁ ହେବା ଉଚିତ୍।

ଏହା ସହିତ ଏହି ଦିଗରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୫ଟି ଜିନିଷର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରନ୍ତୁ। ଅଗ୍ନି ତତ୍ତ୍ବ ଦୀପରୁ,ବାୟୁ ତତ୍ତ୍ବ ଧୂପରୁ,ଜଳ ତତ୍ତ୍ବ ତିଳକରୁ,ପୃଥିବୀ ତତ୍ତ୍ବ ପ୍ରସାଦରୁ ଏବଂ ଆକାଶ ତତ୍ତ୍ବ ଫୁଲରୁ ଅମଙ୍ଗଳମ୍ କରନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଭଗବାନ ଶିବ ଯାହାଙ୍କୁ ବାସ୍ତୁ ନାଥ କୁହାଯାଇଥାଏ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନବାନ କରିବାକୁ ତତ୍ପର ରହିବେ।

 ଘରର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଖାସ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଘରର ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ସବୁବେଳେ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି ଦିଗରେ କେବେ ଟୟେଲେଟ୍ ଏବଂ ବାଥରୁମ୍ ବନାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି ଦିଗରେ ଫର୍ଣ୍ଣିଚର ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ସବୁବେଳେ ଖୋଲା,ସୁଗନ୍ଧ ଏବଂ ସଫା-ସୁତୁରା ରଖନ୍ତୁ।  

 

  

  

  

 

   Related Posts