Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅଛନ୍ତି ତାଲିବାନକୁ ନାକେଦମ କରିଥିବା ମାସୁଦ: ଆସୁନାହାଁନ୍ତି ଆଗକୁ, ପଛରେ ରହି କରୁଛନ୍ତି ଗୋଟି ଚାଳନା

12/09/2021 at 8:30 AM

କାବୁଲ ୧୨/୦୯ : ପଞ୍ଜଶୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ପ୍ରତିରୋଧ ବାହିନୀର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ପଞ୍ଜୀରର 70 % ମୁଖ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଛି । ଇରାନର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ‘ଫାର୍ସ’ କିଛି ସୂତ୍ରରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଗରିଲା କମାଣ୍ଡର ଅହମ୍ମଦ ଶାହା ମାସୁଦଙ୍କ ପୁଅ ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ତୁର୍କୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶକୁ ପଳାଇଥିବା ଗୁଜବ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ ।

ମାସୁଦ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଉପସ୍ଥିତ । ତାଲିବାନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ପଞ୍ଜଶୀର ପ୍ରଦେଶକୁ କାବୁ କରିଛି। ତେବେ ତାଲିବାନକୁ ନେଇ ବିଦ୍ରୋହୀ ସେନା ନ୍ୟାସନାଲ ରେଜିଷ୍ଟାନ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ (NRF) ଏହି ଦାବିକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏନଆରଏଫ୍।

ସାଲେହ ନିଜକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତଦାରଖକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତାଲିବାନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ପଞ୍ଜଶୀର ପ୍ରଦେଶକୁ କାବୁ କରିଛି। ତେବେ ତାଲିବାନକୁ ନେଇ ବିଦ୍ରୋହୀ ସେନା ନ୍ୟାସନାଲ ରେଜିଷ୍ଟାନ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ (NRF) ଏହି ଦାବିକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏନଆରଏଫ୍।

ସାଲେହ ନିଜକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତଦାରଖକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ ରେ ରାଜଧାନୀ କାବୁଲକୁ କାବୁ କରିବା ପରେ ହିଁ ତାଲିବାନ ସମଗ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ପଞ୍ଜଶୀର ଉପତ୍ୟକାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିନଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ପଞ୍ଜାବର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଏନଆରଏଫ କହିଛି । ମାସୁଦଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ କାସୀମ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଫାର୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଲିବାନ ପଞ୍ଜୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ୭୦ % ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପଞ୍ଜୀର ଉପତ୍ୟକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି । ଗତ ବୁଧବାର ଦିନ ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ବିତାଡିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ଏବଂ ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡି ପଳାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସୈନ୍ୟମାନେ ତାଲିବାନକୁ ନେଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଜାହିର ଅଗବର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସାଲେହଙ୍କ ସହ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ସେ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ନେତାମାନେ କୌଣସି ଯୋଗାଯୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts