Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ତାଲିବାନର ପଞ୍ଜିଶୀର ଦଖଲ ଦାବିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ମସୁଦ,କହିଲେ-ଏବେ ବି ଆମେ ଜୀବିତ ଅଛୁ, କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବି ତାଲିବାନକୁ ପାଣି ପିଆଇବୁ….

8/09/2021 at 12:16 PM

କାବୁଲ ୦୮।୦୯: ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି । ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପଞ୍ଜଶୀର ଘାଟିରୁ ହଜାରେ ହଜାରେ ତାଲିବାନୀମାନଙ୍କୁ ବାହାରର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇପାରିବୁ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା କମାଣ୍ଡର ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦଙ୍କ ଦାଦା ଏପରି କହିଛନ୍ତି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇଛି ଏବଂ ରେସିଟାନ୍ସ ଫୋର୍ସ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରି ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିଛି ବୋଲି ତାଲିବାନ ଦାବି କରିଛି । ହେଲେ ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଅହମ୍ମଦ ଅଲ୍ଲୀ ମସୁଦ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ଏପରି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।  

ଜେନେଭାରୁ ମସୁଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଘାଟିରେ ଏବେ ବି ଆମ ନିକଟରେ ହଜାର ହଜାର ମାତ୍ରାରେ ଫୋର୍ସ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଫେରିପାରନ୍ତି । କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଆମେ ଆହତ ହୋଇଛୁ ସତ, କିନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇନାହୁଁ । ଏବେବି ଆମେ ମରିନୁ, ସମସ୍ତେ ଜୀବିତ ଅଛୁ ।

ସେ ଆହୁରୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଞ୍ଜଶୀର କେବଳ ପ୍ରତିରୋଧ ନୁହେଁ, ଏହା ଏକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ। ଆମେ ଆମ ଅଧିକାର ପାଇଁ, ସ୍ଵାଧିନତା ପାଇଁ, ଲୋକତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ, ମାନବାଧିକାର ପାଇଁ  ଲଢେଇ କରୁଛୁ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଲଢେଇର ଏହା ଶେଷ ସୁଯୋଗ । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ମନୋବଳ ହରାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

   Related Posts