Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଏବେ ରେଲଓ୍ବେ ଟ୍ରାକରେ ଚାଲିବ ୧୫୦ଟି ଘରୋଇ ଟ୍ରେନ୍ : ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

8/01/2020 at 10:36 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୧: ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଘରୋଇ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ୧୦୦ଟି ରେଳ ମାର୍ଗରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ୧୫୦ଯାତ୍ରୀଗାଡ଼ି ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ମୁମ୍ବାଇ-ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ହାଓଡ଼ା-ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତା ସାମିଲ ରହିଛି। ଲକ୍ଷ୍ନୌ-ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଥିବା ତେଜସ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ପ୍ଲେୟାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଟ୍ରେନ୍। ଏହାର ପରିଚାଳନା ଆଇଆରସିଟିସି ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୪ତାରିଖଠୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

ଏହା ଦ୍ବାରା ୨୨,୫୦୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ଆସିପାରେ। ମୁମ୍ବାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ-ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ପାଟଣା,ଅହମଦାବାଦ-ପୁଣେ ଏବଂ ଦାଦର-ବଡ଼ୋଦରା,ହାଓଡ଼ା-ଚେନ୍ନାଇ,ହାଓଡ଼ା-ପାଟନା,ଇନ୍ଦୋର-ଓଖଲା,ଲକ୍ଷ୍ନୌ-ଜାମ୍ମୁ ତଓ୍ବି,ଚେନ୍ନାଇ-ଓଖଲା,ଆନନ୍ଦ ବିହାର,ଭାଗଲପୁର,ସିକନ୍ଦରାବାଦ-ଗୁଆହାଟୀ ଏବଂ ହାଓଡ଼ା-ଆନନ୍ଦ ବିହାର ଭଳି ରାସ୍ତାରେ ଘରୋଇ ଟ୍ରେନ୍ ପରିଚାଳନା କରି ପାରିବ।

ଏହି ୧୦୦ଟି ରାସ୍ତାକୁ ୧୦-୧୨ ସମୂହରେ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀର ଟ୍ରେନଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୬୦କିମି ବେଗରେ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବାର ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

   Related Posts