Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଏମିତି ଖାଆନ୍ତୁ ପନିର, ବଢିବନି ଓଜନ, ପୁରଣ ହେବ ଶରୀରର ପ୍ରୋଟିନ ଆବଶ୍ୟକତା

9/06/2019 at 8:37 PM

ଭାରତୀୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ପନିରର ସ୍ଥାନ ଭିନ୍ନ।  ସାକାହାରୀ ହୁଅନ୍ତୁ କି ଆମିଷାଷୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବେଶ ପସନ୍ଦ ଏହି ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି। ତେବେ ପନିର ଖାଇବା ଯୋଗୁ ମୋଟା ହୋଇଯିବା ଭୟରେ ଅନେକ ଏହାକୁ ଇଛା ଥିଲେ ବି ଖାଦ୍ୟରୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ପନିରକୁ ଯଦି ଠିକ୍ ଉପାୟରେ ଖିଆ ଯାଏ ତେବେ ଏହା ନା ଫ୍ୟାଟସ୍ ର କାରଣ ହେବ ନା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର। ବରଂ ଶରୀର ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକାରକ ହେବା ସହ ଆବଶ୍ୟକ ପୁରକ ଯୋଗାଇ ଦେବ। ତେବେ କେମିତି ଖାଇବା ପନିର ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ପନିରକୁ  ଡେଲି ୱାର୍କ ଆଉଟ ପୂର୍ବରୁ କି ପରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ତେବେ ରାତିରେ ଶୋଇବାର ୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଖାଇଲେ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଆମେ ଶୋଇବା ବେଳେ ଆମର ମାଂସପେଶୀ ଓ ଲମ୍ବା ବଢେ। ଏହି ସମୟରେ ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ । ଯାହାକୁ ପନିର ପୁରଣ କରିପାରେ। ତେବେ ଏହାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ମାତ୍ରାରେ ଖିଆଯିବା ଦରକାର। ନଚେତ ଅନ୍ୟ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ପାଲଟିବ।

ସାଧାରତଃ ପନିର ଏକ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ। ଏଥିରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟସ, ଫ୍ୟାଟସ ଓ ପ୍ରୋଟିନ ଭରି ରହିଥାଏ। ଅସନ୍ତୁଳିତ ଆହର ଯୋଗୁ ଏହାର ଫ୍ୟାଟସ୍ ଆମ ଦେହରେ ଜମା ହୋଇ ମେଦବହୁଳତାର କାରଣ ପାଲଟେ। ଏହା ଛଡା ମସଲାମସଲି ଯୋଗୁ ପନିର ରୋଷେଇ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ରିଚ୍ ହେବାରୁ କୋଲଷ୍ଟ୍ରଲ ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ପାଲଟେ ଯାହା ହୃଦୟର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁପଯୁକ୍ତ। ତେବେ ଆମିଷାଷୀ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ପ୍ରୋଟିନ ପନିର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପୁରଣ କରିବାକ ସକ୍ଷମ।

   Related Posts