Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଭକ୍ତ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କ ଗାଁରେ ଏପରି ପାଳିତ ହୁଏ ହୋଲିକା ଦହନ, ଜଳନ୍ତା ନିଆଁରେ ପସନ୍ତି ପୂଜକ

6/03/2020 at 7:33 PM

ପାଖେଇ ଆସୁଛି ହୋଲି।  ରଙ୍ଗର ଉତ୍ସବ ଲାଗି ରଙ୍ଗୀନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଧରଣୀ। କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମଥୁରା ଓ ବୃନ୍ଦାବନରେ ହୋଲି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି। ଲାଠମାର ହୋଲିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ସବ ଲଡୁ ହୋଲିରେ ଉଦଯାପିତ ହେବ। ତେବେ ହୋଲିପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାର ହୋଲିକା ଦହନ ଉପରେଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର। ମଥୁରାଓ ବୃନ୍ଦାବନ ନିକଟରେ ରହିଛି ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ ଫଲେନ। ଏହି ଗାଁକୁ ଭକ୍ତ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କ ଗାଁ କୁହାଯାଏ। ଏଠାରେ ହୋଲିକା ଦହନ ପର୍ବ ଖୁବ୍ ଧୁମ ଧାମରେ ପାଳିତ ହୁଏ।

ଏଠାରେ ହୋଲିକା ଦହନ ଦେଖିବା ଲାଗି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ସାଙ୍ଗକୁ ଦେଶବିଦେଶରୁ ବି ଲୋକେ ଆସନ୍ତି। ଏଠାରେ ହୋଲିକା ଦହନ ବେଳେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାରା ମାନବ ସମାଜକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷରୁ ଆକର୍ଷିତ କରିରଖିଛି ।  ଭକ୍ତ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତା ନିଆଁରେ ପୋଡିବା ଲାଗି ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ପିଉସୀ ହୋଲିକା ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ କୋଳରେ  ଧରିନିଆଁକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଭାବିଥିଲା  ଏଥର ପ୍ରହ୍ଲାଦର ନିସ୍ତାର ନାହିଁ। ହେଲେ ଫଳ ହୋଇଥିଲା ଓଲଟା ହୋଲିକା ନିଜେ ଜଳିଯାଇଥିଲା ଓ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଜୀବିତ ବାହାରିଆସିଥିଲେ ନିଆଁରୁ।

ଏହି ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସର ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ ହେଉଛି। ଦହନ ବେଳେ ଗାଁର ପଣ୍ଡା ପରିବାରରୁ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଜଳନ୍ତା ନିଆଁକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ଏହି ଚମତ୍କାର ଦେଖିବା ଲାଗି ସାରା ଦେଶରୁ ଛୁଟି ଆସନ୍ତିଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ।   ଚଳିତବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୧୦ ତାରିଖ ମଙ୍ଗଳବାର ସାରା ଦେଶରେ ହୋଲିଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟା ଅର୍ଥାତ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫଲେନରେ ହୋଲିକା ଦହନ ହେବ।

ଏଥିଲାଗି ଜଳନ୍ତା ହୋଲିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଥିବା ପଣ୍ଡା ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ମାସେ ହେଲା ମନ୍ଦିରରେ ଉପବାସ ବ୍ରତ ପାଳନ ପୂର୍ବକ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାରେ ନିମଗ୍ନ ଅଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋନୁ ପଣ୍ଡା ହୋଲିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ଏଠାରେ ୧୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଓ ୨୫ ଫୁଟ ଚୌଡା ହୋଲିକା ଜଳିବ ଓ ମୋନୁ ପଣ୍ଡା ନିଆଁରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ।  ହୋଲିକା ଦହନର ଏହି ଚମତ୍କାର  ଏଥର ବି ଦେଖିବେ ଲୋକେ । ଚଳିତବର୍ଷ ଏଥିଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି।

   Related Posts