Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରୀୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ…

17/03/2020 at 7:38 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୭/୩: ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୩୨ ଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ନମୂନା ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣଙ୍କୁ ଛାଡି ୩୧ ଜଣଙ୍କ ନମୂନା ନେଗେଟିଭ ଆସିଛି । ସେହିପରି  ୧୨୩୯ ଜଣ ବିଦେଶରୁ ଓଡିଶା ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି  ସରକାରୀ ପୋର୍ଟାଲାରେ ସେମାନଙ୍କ ନାଁ ରେଜିଷ୍ଟେସନ କରାଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ କରୋନା ନେଇ ଅଧିକ ସଚେତନ କରିବାକୁ କାଲିଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରଠୁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତର ଯାଏଁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବିଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଗଜପତି ଦିବ୍ୟସିଂହଦେବ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ଅଛନ୍ତି। 

ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ଗଜପତି ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ। ବିଦେଶରୁ ଫେରିବା ପରେ ଗଜପତି ମହାରାଜ ଏବଂ  ତାଙ୍କ ପୂରା ପରିବାର ନିଜ ଘରେ ଆଇସୋଲେସନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏନେଇ ନିଜେ ଗଜପତି ପ୍ରେସ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ ସେ ଆମେରିକାରୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଗାଇଡଲାଇନକୁ ମାନି ସେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଗଜପତି କାହିଁକି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଭିନିଲ କ୍ରିଷ୍ଣା ବିଦେଶରୁ ଫେରି ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏକ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରି ସେ ଏହା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରୁ ୧୨୩୯ ଜଣ ବିଦେଶରୁ ଫେରି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନ କରାଯାଇଛି।

ଜଣେରୁ ଦୁଇଜଣ, ଦୁଇରୁ ଚାରି ଏମିତି କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଆଉ ଏବେ ଯେଉଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। କିନ୍ତୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଦ୍ବାରା ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବହୁମାତ୍ରାରେ କମୁଛି। ଗ୍ରାଫ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ବୁଝାଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କରୋନା କମିଟି ମୁଖପାତ୍ର ସୁବ୍ର ବାଗଚି। ଜଣେ ଲୋକ ଦିନକୁ ୨୬ଶହ ଥର ମୋବାଇଲ ଛୁଁଥିବା ବେଳେ ୭୬ ଥର  ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ମୋବାଇଲ ସାନିଟାଇଜ କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିରୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ଯାଏଁ ବଢ଼ାଯାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ବିଟ କରିଥିଲେ। ସେପଟେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା କେମିତି ରଖାଯିବ ସେନେଇ ଏସଓପି ଜାରି କରାଯାଇଛି।  ସହରାଞ୍ଚଳ ସହିତ  ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ସଚେତନତା  ଆରମ୍ଭ  ହେବ। ୧୯ରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଏବଂ ୨୦ରେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସ୍ତରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବ।

ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏହି ରୋଗରେ ଅଧିକ ଭୟ ଥିବାରୁ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପିଡିଏସ ପହଞ୍ଚାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।  ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁରୀ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଘରୋଇ ମେଡ଼ିକାଲରେ କୋଭିଡ 19 କର୍ଣ୍ଣର ଖୋଲାଯିବ।

   Related Posts