Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ପାନ କାର୍ଡ ନଥିଲେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଜରିଆରେ କରି ପାରିବେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ

5/07/2019 at 2:00 PM

୧. ୪୫ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘର ଋଣ ସୁଧରେ ଆୟକର ଛାଡ ସୀମା ବଢାଇ ୩.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା  ରଖାଯାଇଛି । ପୁର୍ବରୁ ଏହା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

୨. ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି, ୧୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅଛି । ଯାହା ପାଖରେ ପାନ କାର୍ଡ ନାହିଁ, ସେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଆୟକର ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରି ପାରିବେ ।

୩. ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରୁ ବର୍ଷକୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ ୨ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପକାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ

୪. ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନବାହାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଯଦି ଋଣ କରିଛନ୍ତି ତାହେଲେ ତାର ସୁଧ ଦେଲେ ଆୟକରରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଛାଡ ମିଳିବ ।

୫. ବାର୍ଷିକ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଟର୍ଣ୍ଣ ଓଭର ଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କର୍ପୋରେଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ହେବ ।

୬.  ବର୍ତ୍ତମାନ ବାର୍ଷିକ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଟର୍ଣ୍ଣ ଓଭର ଥିବା କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ କର୍ପୋରେଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

୭. ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୯.୩ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ପାନୀ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କର୍ପୋରେଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସୀମାରେ ରହିବେ । ମାତ୍ର ୦.୭ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସୀମା ବାହାରେ ରହିବେ ।

୮. ମିଡିଆ, ଏଭିଏସନ, ବୀମା ସେକ୍ଟରରେ ଏଫଡିଆଇ ଖୋଲିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବିଚାର, ସିଙ୍ଗଲ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରିଟେଲରେ ଲୋକାଲ ସର୍ଭିସ୍ ନିୟମ ସହଜ କରିଦିଆଯିବ ।

୯. ୨୦୨୨ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ବିଜୁଳି ଓ ଏଲପିଜି ଯୋଗେଇ ଦିଆଯିବ । ଜଳ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ୨୦୨୪ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ପାଣି ମିଳିବ । ୧୦. ସୋଶାଲ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ତିଆରି କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ଉଦ୍ୟମ ଓ ସଂଗଠନ ପୁଞ୍ଜି ଯୋଗାଡ କରିପାରିବେ । ଏହି ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ସେବି ଭଳି କାମ କରିବ ।

   Related Posts