Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି, ଜାଣନ୍ତୁ ଶେଷ ତାରିଖ ଏବଂ କେମିତି କରିବେ ଲିଙ୍କ୍

31/12/2019 at 9:45 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୧୨: ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରାଇବାର ସମୟସୀମା ୨୦୨୦ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମୟସୀମା ଆହୁରି ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଇଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କର ବୋର୍ଡ (ସିବିଡିଟି) । ଏ ନେଇ ସିବିଡିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲା ।

ସିବିଡିଟି ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ବିଟର ଯୋଗେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ଆୟକର ଅଧିନିୟମ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୧୩୯ (ଏ) (ଏ) ର ଉପଧାରା ୨ ଅନୁଯାୟୀ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର କାର୍ଡର ଲିଙ୍କ୍ କରାଇବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ରୁ ବଢାଯାଇ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ କରାଇବା ତାରିଖ ଏଥରକୁ ମିଶାଇ ୮ଥର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର କାର୍ଡ ସଂଯୋଗ ହୋଇନଥିଲେ ତାହାର ବ୍ୟବହାର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ନେଣଦେଣ କାମରେ ହୋଇପାରିବନାହିଁ । ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ଯୋଜନାକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କ୍‌ରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍‌ କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର କାର୍ଡର ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣି ପାରିବେ :
https://www1.incometaxindiaefiling.gov.in/eFilingGS/Services/AadhaarPreloginStatus.html

କେମିତି କରିବେ ପାନ୍ ଓ ଆଧାର କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ :

ପାନ୍‌ ଓ ଆଧାର କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଇନ୍‌କମ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସର ଓ୍ବେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ ହେଉଛି ( www.incometaxindiaefiling.gov.in ) । ଏଥିରେ ଥିବା ପାନ୍ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍‌ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିରେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ନିଜର ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତୁ ।
ନିଜର ନାମ ଓ ସଠିକ୍‌ କାଟାଗୋରୀରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଏଥିରେ ବି ଦିଆଯାଇଥିବା ଇମେଜ୍‌ କୋଡ୍‌କୁ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଭରିବାକୁ ପଡିବ । ପରେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଏକ ଓଟିପି ଆସିବ । ନହେଲେ ଏହାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ବି ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି । ସାଥିରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ପାରିବେ ।
ନିଜର ପାନ୍‌ ଓ ଆଧାର ସଂଖ୍ୟା ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଦେଇ ଆପଣ ପାନ୍‌ ଓ ଆଧାର କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ କରି ପାରିବେ ।

   Related Posts