Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ଭାରତର ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ସରକାରୀ ଅଫିସଗୁଡିକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନୀ ହ୍ୟାକର, ଆତଙ୍କୀ ଦେଶକୁ ସହଯୋଗ କରୁଛି ଦୋମୁହାଁ ଚୀନ୍

13/07/2021 at 7:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୭ : ବିଶ୍ବରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ଏବେ ଦୃତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଅଧିକାଂଶ ସାଇବର ଆଟାକ ଚୀନରୁ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏକ ନୂଆ ମେଲଓ୍ବୟର ସାହାଯ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ଭାରତର କିଛି ଉର୍ଜା କମ୍ପାନୀଙ୍କ ସମେତ ସରକାରୀ ସଂଗଠନଗୁଡିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ।

ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ରିମୋଟ୍ ଏକ୍ସେସ୍ ଟ୍ରୋଜନ୍‌ (RAT)କୁ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରିଥିଲେ । ଯାହାଫଳରେ କି ବ୍ୟବହୃତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଭାରତରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଡୋମେନ୍‌ URLକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ସାଇବର ଅପରାଧୀ । ଭାରତ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ କରିଥିବା ସାଇବର ଆଟାକ୍‌କୁ ପ୍ରଥମେ Lumen Technologies ର ବ୍ଲାକ୍‌ ଲୋଟସ୍ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଟିମ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା । ପରେ ଏହା ପାକିସ୍ତାନର କାରନାମା​‌ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା । ହ୍ୟାକରମାନେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା IP ଆଡ୍ରେସ୍‌ ପାକିସ୍ତାନର ବୋଲି ଜଣାପଡିବା ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ।

ବ୍ଲାକ୍‌ ଲୋଟସ୍‌ ଲ୍ୟାବ ମୁଖ୍ୟ ମିଚେଲ ବେଞ୍ଜାମିନ କହିଛନ୍ତି, ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା ଏବଂ ଇଣ୍ଡିକେଟର୍ସ ଦ୍ବାରା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ​‌, ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ପାକିସ୍ତାନର । ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ଭାରତକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରୁଥିଲେ । ଖାସ କରି ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡିକକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରୁଥିଲେ ହ୍ୟାକର ।

ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସପ୍ଟଓ୍ବେର ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ଦୋମୁହାଁ ଚୀନ । କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବିଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଅଫିସଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରୁଥିଲେ ସାଇବର ହ୍ୟାକର । ଏଥିପାଇଁ ନୂଆ ମେଲଓ୍ବେୟରର ଉପଯୋଗ କରୁଥିଲେ ।

ଗତବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇରେ ହୋଇଥିବା ବିଜୁଳି କାଟ୍‌ ପାଇଁ ଚୀନ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକାରୀ ସଂପୃକ୍ତି ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏହି ବିଜୁଳି କାଟ୍‌ ସମୟରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସେବା ଯେପରିକି ଟ୍ରେନ୍‌ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଫିସଗୁଡିକ​‌ରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା ।  

   Related Posts