Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନ ପାଇଁ ୟୁରୋପ ଆକାଶ ମନା, ପାଇଲଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସ ସ୍କାଣ୍ଡାଲ ଲାଗି ପିଆଇଏ ଉପରେ ୬ ମାସ ବ୍ୟାନ୍ ଲଗାଇଲା ଇୟୁ

30/06/2020 at 9:38 PM

କରାଚୀ, ୩୦|୦୬:  ୟୁରୋପ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନ । ପାକିସ୍ତାନର କୌଣସି ବିମାନକୁ ୟୁରୋପରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି ୟୁରୋପିଆନ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଆଭିଏସନ୍ ସେଫ୍ଟ୍ ଏଜେନ୍ସି । ଅତି କମରେ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଏହି କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରାୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ପାଇଲଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅସାଧୁ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ୟୁରୋପ ୟୁନିଅନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଏୟାରଲାଇନର ମୁଖପାତ୍ର ଅବ୍ଦୁଲାହ ହାଫିଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପିଆଇଏର କୌଣସି ବିମାନ ଏଣିକି ୟୁରୋପ ଯିବ ନାହିଁ । କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତା ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଓସଲୋ, କୋପେନହାଗେନ୍, ପ୍ୟାରିସ, ବାର୍ସେଲୋନା ଓ ମିଲନକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ଆଶା ରଖିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ମେ ୨୨ରେ  ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ପରେ ସାଙ୍ଘାତିକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ମୋଟ ପାଇଲଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅସାଧୁ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ପାସ୍ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏହା ପରେ ପାକ୍ ସରକାର ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗର ୪ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts