Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତର ଦବଦବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଡର, କହିଲା କାବୁଲ ସହ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କକୁ କରିବୁ ବିରୋଧ

6/03/2020 at 9:35 AM

ଇସଲାମାବାଦ ୬।୩: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତର ଦବଦବାକୁ ଡରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ । କାବୁଲ ସହ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରରିରକ୍ଷା ସଂପର୍କକୁ ବିରୋଧ କରିବ ବୋଲି କହିଛି ପାକିସ୍ତାନ । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମେହମୁଦ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତର କୌଣସି ଭୂମିକାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧ କରିବ। ପାକିସ୍ତାନର ସଂସଦରେ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତର କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା ଭୂମିକା ଚାହୁଁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅଲ-କାଏଦା ଏବଂ ଆଇଏସଆଇଏସ ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ଉପସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁନାହିଁ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତର ଭୂମିକା ଏକ ବିଘ୍ନକର୍ତ୍ତା ଭଳି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଭାରତର ଉପସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଅତୀତରେ ବିଘ୍ନକର୍ତ୍ତା ଭୂମିକାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଭିତରେ ତଥା ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭୂମିକାରେ ଆଜି ବି ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଭାବରେ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲା । ମୁଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ, ତୃତୀୟ ପକ୍ଷର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସହିତ ଦୁଇ ଦେଶ ପାଇଁ କୌ ଣସି ବାଟ ମିଳିବ ନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଭୁଲ ବୁଝାମଣାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୌ ଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆମ ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଜି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସାମଗ୍ରିକ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମାଧାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଭୂମିକା ଏକ ସହାୟକ ଭଳି ରହିଛି । ତେବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଶାନ୍ତି ଭରଷା ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହା ଏକ ଚୁକ୍ତି ଦାୟିତ୍ବ ଏବଂ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିରେ ଅନେକ ଶକ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ସ୍ବାର୍ଥ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି |

ଦୋହାରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ବିଷୟରେ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନେତୃତ୍ବ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରକୃତ ପରୀକ୍ଷା ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସେମାନେ ଏହି ସୁଯୋଗର ଫାଇଦା ନେଇ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଢଙ୍ଗରେ ଆଗକୁ ଆଗକୁ ବଢିପାରିବେ କି ନାହିଁ, ଏହା କେବଳ ସମୟ କହିବ।’

କୁରେଶି ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅସ୍ଥିରତା ଉପୁଜେ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ଅଧିକ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଆସିବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଇସଲାମାବାଦ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶରଣାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ବାର ଖୋଲିବ ନାହିଁ। କୁରେଶି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ତଥା ସମ୍ମାନଜନକ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ପାକିସ୍ତାନ।

   Related Posts