Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

FATF ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ରହିବ ପାକିସ୍ତାନ ! ପାଳନ କରିପାରିନି ୬ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

18/10/2020 at 6:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୧୦: ଫାଇନାନସିଆଲ ଆକ୍ସନ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ (ଏଫଏଟିଏଫ)ଙ୍କ ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ରହିବ ପାକିସ୍ତାନ। ଏହି ସୂଚୀରୁ ବାହାରିବା ଲାଗି ଦିଆଯାଇଥିବା ଟାସ୍କ ପୁରଣ କରିବାରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏଣୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ନ ହେଲେ ବି ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରୁ ବାହାରି ପାରିବନି ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନେଇ କଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ତାହା ଏଫଏଟିଏଫଙ୍କ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ୩ ଦିବସୀୟ ବୈଠକରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

ଏଫଏଟିଏଫ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମୋଟ ୬ଟି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ବି ପୂରଣ କରିପାରିନି ପାକ୍। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରୁ ଦେଶରୁ ଅଚାନକ ୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଉଭାନ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ଓ ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂ ଲାଗି ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରୁ ହଟି ନ ପାରେ ନିଶ୍ଚିତ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଫଏଟିଏଫ ସବ୍ ଗ୍ରୁପ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ୬ଟି କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା ହେବ।

ଏଫଏଟିଏଫ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମୋଟ ୨୭ଟି ୱାର୍କ ପ୍ଲାନ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ୨୧ଟି ପୂରଣ କରିପାରିଛି। ତେବେ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟ ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂ ଓ ଗ୍ଲୋବାଲ ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂରେ ବିଫଳ ରହିଛି। ଏହା ଛଡା ଭାରତର ୨ ବାଞ୍ଛିତ ଅପରାଧି ହାଫିଜ ସଇଦ ଓ ମୌଲାନା ମାସୁଦ ଅଝହର ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ମଧ୍ୟ ବିଫଳ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ବିଶ୍ୱର ୪ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ଜର୍ମାନ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି। ଏଣୁ ହୁଏତ ବ୍ଲାକଲିଷ୍ଟରୁ ବର୍ତ୍ତିଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏବେବି ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ରହିବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।  

   Related Posts