Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌: ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ଟ୍ରେନ୍‌
  • ||
  • ଶେଷରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ତିନି କୃଷି ଆଇନ, ବିଧେୟକ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳର ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଜୁନିୟର ହକି ବିିଶ୍ୱକପ୍‌: ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାନ୍ତରେ ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁଙ୍କ ପରମ୍ପରା : ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି ପରପୁରୁଷ ପସନ୍ଦ ହେଲେ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତି, ମୃତ୍ୟୁରେ ଉତ୍ସବ କରନ୍ତି…

27/10/2021 at 3:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୧୦ : ପାକିସ୍ତାନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନିକଟରେ ଥିବା ସୀମାରେ ଏକ ଜନଜାତି ବସବାସ କରନ୍ତି। ଯାହାର ପାକିସ୍ତାନ ସଂସ୍କୃତିଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ପ୍ରଥା ରହିଛି । ଏହି ଜନଜାତିର ନାମ କାଲାଶା । ଏହି ଜନଜାତିର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୪ ହଜାର କିନ୍ତୁ ଏହାର ମହିଳାମାନେ ଅତି ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବାସ କରନ୍ତି। ବିବାହ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସବୁକିଛି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେମାନେ ଏପରି ଭାବରେ ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ପାକିସ୍ତାନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ କାଲାଶା ଜନଜାତି ପାକିସ୍ତାନର ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ। ଏହି ଜନଜାତିର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା। ଯେପରିକି ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମହିଳାମାନେ ଯଦି ସେମାନେ ଅଣ-ପୁରୁଷ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଡେ । ତେବେ ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କିଛି ବିଶେଷତା ଜାଣିବା ।

କଲାସା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଖାଇବର-ପାଖ୍ଖତୁନଖୱା ପ୍ରଦେଶର ଚିତ୍ରାଲ ଉପତ୍ୟକାର ବାମ୍ବୁରାଟ, ବୀର ଏବଂ ରାମବୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରନ୍ତି । ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ହିନ୍ଦୁ କୁଶ ପର୍ବତ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ପର୍ବତ ସୀମା ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ସଭ୍ୟତା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। ଏହି ପର୍ବତ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ସନ୍ଦର୍ଭ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଜନଗଣନା ସମୟରେ କାଲାଶା ଜନଜାତି ଏକ ଅଲଗା ଜନଜାତି ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ସମୁଦାୟ ୩,୮୦୦ ଲୋକ ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ କାଦୁଅ, କାଠ ଓ ନିର୍ମିତ ଛୋଟ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ପର୍ବରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି । ଏହି ଜନଜାତିର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ତେବେ ଅଧିକାଂଶ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ଭୟ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବନ୍ଧୁକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ରଖନ୍ତି।

କଲାଶା ଜନଜାତିରେ ପରିବାର ପାଇଁ ରୋଜଗାରର କାମ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ମେଣ୍ଢା ଓ ଛେଳୀ ଚରାଇବା ପାଇଁ ପର୍ବତକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଘରେ ପର୍ସ ଏବଂ ରଙ୍ଗୀନ ଫୁଲମାଳ ତିଆରି କରନ୍ତି , ଏବଂ ତାହାକୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକ୍ରି କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ସଜାଇ ହେବାକୁ ଖୁବ୍‌ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର କ୍ୟାପ୍ ଏବଂ ବେକରେ ପଥରର ରଙ୍ଗୀନ ଫୁଲମାଳ ପିନ୍ଧନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସେଠାରେ କାମସୋ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପର୍ବ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯାହା ଡିସେମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଘଟଣା ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳା – ପୁରୁଷ ଏବଂ ପୁଅ ଝିଅମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତି । ତଥାପି, ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଏତେ ଖୋଲା ଯେ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିପାରିବେ ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା କି ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ସାଥୀ ବାଛିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ବାଛନ୍ତି, ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେମାନେ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ବିବାହରେ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ କୌଣସି ଝଗଡା ବିନା ଯାଇପାରନ୍ତି । ତଥାପି, ଆଧୁନିକ ପରମ୍ପରା ପରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି । ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନେକ ଭିନ୍ନ ଘଟଣା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ, ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସେମାନେ କାନ୍ଦିବା ବଦଳରେ ଖୁସି ମନାନ୍ତି । ଏହା ତାଙ୍କର ସମାରୋହ, ଏହି ଲୋକମାନେ ନାଚନ୍ତି ଏବଂ ଗୀତ ଗାଇ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇଚ୍ଛା ସହିତ କେହି ଜଣେ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରି ଯାଆନ୍ତି ।

   Related Posts