Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭାରତୀୟ ମିଜାଇଲର ଡର ଥିଲା : ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍

1/03/2019 at 9:39 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧|୩: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବଢି ଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଭାରତର କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାକିସ୍ଥାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇଦେଇଥିଲା । ପାକ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ମିଜାଇଲର ଡର ଥିଲା । ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ପାକ୍ ସଂସଦରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ଡର ଥିଲା ଯେ, କାଳେ ପାକିସ୍ତାନର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ମିଜାଇଲ ହମଲା କରିଦେବ ବୋଲି । ଏଥିପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ହାଇ ଆଲର୍ଟରେ ଥିଲା । ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେନାକୁ କୌଣସି ବି ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ଆକ୍ସନରେ ସେ ଖୁସି ନଥିଲେ । ଯେମିତି ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଭାରତ ପଶି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ସେମିତି ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସୀମାରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।  ଭାରତର ଦୁଇଟି ବିମାନ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରାସ୍ କରାଇଥିବା ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁଛୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଇମ୍ରାନ୍ । ଆମେ କେବଳ ଏହା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲୁ ଯେ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବୁ ।

ଭାରତ ଯଦି ପୂର୍ବରୁ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଉପରେ ଡେଜିୟର ଦେଇଥାନ୍ତା ତେବେ ଆମେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥାନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହା ନକରି ତା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଆମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଦେଲା ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଯୁଦ୍ଧ ଚାହୁଁନି, ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁଛି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଭାରତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କଥା ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଚେଷ୍ଟା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା । କିଛି ଜବାବ ମିଳିଲାନି ।

ପାକିସ୍ତାନ ବାଲାକୋଟରେ ଆତଙ୍କୀ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ପାକ୍ ବୁଧବାର ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପଶିଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାର କଡା ଜବାବ ଦେଇଥିଲା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା । ଏପରିକି ଏକ ଏଫ-୧୬କୁ ମାରି ଖସାଇଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏକ ମିଗ୍-୨୧ କ୍ରାଶ୍ ହୋଇପଡିଥିଲା ଏବଂ ଆମ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା କବଜାରେ ଫସିଯାଇଥିଲେ ।

ଏହି ଘଟଣାର କୌଣସି ବଡ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ କରାଗଲାନି କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ, ୩ ସେନାର ପ୍ରମୁଖ ଓ ଏନଏସଏର ଏକ ଲମ୍ବା ବୈଠକ ଚାଲିଲା । ଯାହାକି ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଥିଲା । ପୂରା ପାକିସ୍ତାନ ଆଲର୍ଟ ହୋଇଗଲା । ଏପରିକି ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ସଂସଦରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଡର ଥିଲା କାଳେ ଭାରତ ମିସାଇଲ୍ ହମଲା କରିଦେବନି ତ ।

ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ପୁଣି ଥରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ପୁଲଓ୍ବାମା ହମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାରକୁ ବଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି । ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସରକାର କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ୟାଚାର କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସ୍ବାଧିନତାର କଥା କହୁଥିବା କାଶ୍ମୀର ଯୁବକ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାର ଆତ୍ମଘାତୀ ହୋଇ ନିଜକୁ ଉଡାଇଦେଲା ।

   Related Posts