Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ବହୁତ ସହିଲୁ ଏବେ ଆଉ ନୁହେଁ: ଚୀନ ବିରୋଧ ଲଢେଇରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କଲେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକ

26/06/2020 at 9:57 PM

ଗ୍ଲାସଗୋ ୨୬।୦୬: ଭାରତ ସହିତ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ କରୁଥିବା ଚୀନର ପରମ ମିତ୍ର ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରତି ସମର୍ଥନର ସ୍ଵର ଉଠିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର(POK) ସହିତ ଗିଲଗିଟ୍-ବାଲିଷ୍ଟାନର ଲୋକ ଭାରତ ଯବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

୭୦ ବର୍ଷ ଅଲଗା ରହିଲୁ, ଏବେ ଆଉ ଚୁପ୍ ନୁହଁ

ଗ୍ଲାସଗୋରେ ନିର୍ବାସିତ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବା ଅମଜଦ ଆୟୁବ ମିର୍ଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରୁଛୁ। ମୂଳତଃ ପିଓକେର ମିର୍ଜାପୁର ନିବାସୀ ମିର୍ଜା କହିଛନ୍ତି, ୭୦ ବର୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଓ ଗିଲଗିଟ୍ ବାଲିଷ୍ଟାନର ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତଠୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି। ଚୀନର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାରଣରୁ ଭାରତ ମୁସ୍କିଲ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଆମେ ନିରବ ହୋଇ ବସିବୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଭାରତ ସହିତ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ ଛିଡା ହେବୁ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ନେପାଳର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ମିଶି ଘୃଣିତ ଖେଳ ଖେଳୁଛନ୍ତି।

ବଡ ଭୁଲ୍ କରିଛି ଚୀନ, ୧୩୦ କୋଟିକୁ ଉସୁକାଇଛି

ମିର୍ଜା କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ନିଜ ପାଇଁ ଲଢିବି ଏବଂ ଯେଉଁଠି ବି ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ତ ବହିତ ସେଠାରେ ଶତ୍ରୁ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବୁ। ଚୀନ ବଡ ଭୁଲ କରିଛି ଏବଂ ଭାରତର ୧୩୦ କୋଟି ଜନତା ଓ ପିଓକେ-ଗିଲଗିଟ  ବାଲିଷ୍ଟାନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉସୁକାଇଛି। ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ ତେବେ ସେ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶତ୍ରୁ ବିରୋଧରେ ଲଢିବେ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଜୁନ ୧୫ ରାତିରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ଵାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ ଓ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା। ଏଥିରେ ଭାରତର ୨୦ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହ ପରେ ଚୀନ ପଛକୁ ହଟିବାକୁ ସହମତି ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସଂଘର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା। ଓଲଟା ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଛବିରୁ ଜଣା ପଡିଲା ଚୀନ ଗଲଓ୍ଵାନରୁ ନିଜ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନାହିଁ। ଚୀନର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକକୁ ବିପଦ ଦର୍ଶାଇ ଆମେରିକା ୟୁରୋପରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଏସିଆରେ ମୁତୟନ କରିବାକୁ କହିଛି।

   Related Posts