Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||
  • ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ ଉଡାଇଲେ ନକ୍ସଲ, ପୋଷ୍ଟରରେ ଦେଲେ ଧମକ
  • ||
  • କୁହୁଡିର ଚାଦରରେ ଜଗତସିଂହପୁର, ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ଗୋଟିଏ ତୀରରେ ଅନେକ ଶିକାର ଯୋଜନାରେ ପାକିସ୍ତାନ, ଗଜନବି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କଲା

29/08/2019 at 3:46 PM

କାଶ୍ମୀର  ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଶ୍ୱରୁ ମିଳଲାନି ସହାୟତା,ଗଜନବି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଇସଲାମାବାଦ – କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ  ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟରୁ କୌଣସି ସହାୟତା ମିଳି ନାହିଁ । ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ୍‌ ଖାନ୍‌  ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ଧମକ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ବି ଯୁଦ୍ଧର ମାସ ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିସାରିଲେଣି । ଏବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆର୍ଥକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ  ପାକିସ୍ତାନ ଗୁରୁବାରରେ ଗଜନବୀ(ହଲ୍ଫ-୩) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି  । ଏହା ଚୀନ୍‌ ନିର୍ମିତ ଏମ୍‌-୧୧ର ପାକିସ୍ତାନ ସଂସ୍କରଣ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାତ୍ର ୨୯୦ କିଲୋମିଟର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦର କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରି ପାକିସ୍ତାନ ଗୋଟିଏ ତୀରରେ ଅନେକ ଶିକାର କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

ପ୍ରଥମେ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତି ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିବା ବେଳେ ଏବେ  ମହଙ୍ଗା ମାଡରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଦୃଷ୍ଟି ହଟାଇବା ପାଇଁ ସେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିଛି ।

କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରି ଯୁଦ୍ଧର ସ୍ଥିତି ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟକୁ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଆତଙ୍କବାଦରୁ ଦୃଷ୍ଟି ହଟାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ମୁଖପାତ୍ର ମେଜର ଜେନେରାନ୍‌ ଆସିଫ୍‌ ଗଫୁର ଗୁରୁବାରରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନ  ରାତିରେ ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ସ୍ଥଳଭାଗକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରାଯାଇ ପାରୁଥିବା  ବାଲାଷ୍ଟିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । କରାଚୀ ନିକଟରେ ଥିବା ସୋନମିୟାନ ନିକଟରେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ଅର୍ଥନୈତିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି  ବୋଲି ଅନେକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏବେ ପାକ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ୍‌ ଖାନ୍‌ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳ ହେବାପରେ ଲୋକଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହଟାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ କମର ଆଗା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts