Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମୁହଁ ଫୁଟାଣି, ପାକିସ୍ତାନ ମହାକାଶ ଯାନ ପଠାଇ ପାରିବ – ଭାରତ ମହାକାଶକୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି

9/09/2019 at 9:41 PM

ଇସଲାମାବାଦ- ପାକିସ୍ତାନ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଫଓ୍ୱାଦ ଚୌଧୁରୀ ତାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ଲଜ୍ଜିତ ହୁଅନ୍ତି । ତାଙ୍କରି ଦେଶର ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ କରିଥାଆନ୍ତି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ପେଟକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନୀ ମଜାକ କରନ୍ତି ।ଇଂରାଜୀରେ ପଦେ କଥା କହି ପାରୁ ନଥିବା ଫଓ୍ୱାଦ ଭୁଲ୍‌ ଇଂରାଜୀ ଲେଖି ଟ୍ୱିଟ କରନ୍ତି ।
ଏବେ ପୁଣି ସେ ଏକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୋହଲି ଯାଇଛି ।ଇମରାନ୍‌ ଖାନ୍ ସାହଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଗୁହାରି କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଦେଶ ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବାପାଇଁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ମହାକାଶକୁ ଯାନ ପଠାଇବା ଦୂର କଥା ଅନ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ୍ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିକାଶ କଥା ଚିନ୍ତା କରିବା ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଦୂରୁହ ବ୍ୟାପାର । ମାତ୍ର ସେଥିରେ ଫଓ୍ୱାଦ ମୁହଁ ଫୁଟାଣି ଛାଡି ନାହାନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ ମହାକାଶ ଯାନ ପଠାଇ ପାରିବ । ତାଙ୍କ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଥିପାଇଁ ବେଶ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଭାରତ ବାରମ୍ବାର ମହାକାଶକୁ ମହାକାଶଯାନ ପ୍ରେରଣ କରି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଛି ବୋଲି ସେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଏକ ମହାକାଶ ଯାନ ପ୍ରେରଣ କରିଛି ।ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ରେ ଏଥରେ ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସହ ପ୍ରଜ୍ଞାନ ରୋଭର ବି ପ୍ରେରଣ କରିଛି । ମାତ୍ର ଶେଷ ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ଏହା ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ବଦଳରେ ହାର୍ଡ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ପଟକୁ ଅଣାଇ ହୋଇ ରହିଥିବା ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ଅକ୍ଷତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା କଥା ଇସ୍ରୋ କହୁଛି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଭାରତ ନିଜର ଏକ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ବା କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହକୁ ଶକ୍ତି ନାମକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବା ମିସାଇଲ୍‌ ମାଡ କରି ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା ।ଏହାକୁ ନାସା ପସନ୍ଦ କରି ନଥିଲା । ଏଥିରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆବର୍ଜନା ମହାକାଶଯାନ ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି ନାସା କହିଥିଲା ।

ପାକିସ୍ତାନ ୨୦୨୨ରେ ନିଜର ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବ ବୋଲି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

   Related Posts