Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମୁହଁ ଫୁଟାଣି, ପାକିସ୍ତାନ ମହାକାଶ ଯାନ ପଠାଇ ପାରିବ – ଭାରତ ମହାକାଶକୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି

9/09/2019 at 9:41 PM

ଇସଲାମାବାଦ- ପାକିସ୍ତାନ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଫଓ୍ୱାଦ ଚୌଧୁରୀ ତାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ଲଜ୍ଜିତ ହୁଅନ୍ତି । ତାଙ୍କରି ଦେଶର ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ କରିଥାଆନ୍ତି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ପେଟକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନୀ ମଜାକ କରନ୍ତି ।ଇଂରାଜୀରେ ପଦେ କଥା କହି ପାରୁ ନଥିବା ଫଓ୍ୱାଦ ଭୁଲ୍‌ ଇଂରାଜୀ ଲେଖି ଟ୍ୱିଟ କରନ୍ତି ।
ଏବେ ପୁଣି ସେ ଏକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୋହଲି ଯାଇଛି ।ଇମରାନ୍‌ ଖାନ୍ ସାହଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଗୁହାରି କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଦେଶ ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବାପାଇଁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ମହାକାଶକୁ ଯାନ ପଠାଇବା ଦୂର କଥା ଅନ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ୍ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିକାଶ କଥା ଚିନ୍ତା କରିବା ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଦୂରୁହ ବ୍ୟାପାର । ମାତ୍ର ସେଥିରେ ଫଓ୍ୱାଦ ମୁହଁ ଫୁଟାଣି ଛାଡି ନାହାନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ ମହାକାଶ ଯାନ ପଠାଇ ପାରିବ । ତାଙ୍କ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଥିପାଇଁ ବେଶ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଭାରତ ବାରମ୍ବାର ମହାକାଶକୁ ମହାକାଶଯାନ ପ୍ରେରଣ କରି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଛି ବୋଲି ସେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଏକ ମହାକାଶ ଯାନ ପ୍ରେରଣ କରିଛି ।ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ରେ ଏଥରେ ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସହ ପ୍ରଜ୍ଞାନ ରୋଭର ବି ପ୍ରେରଣ କରିଛି । ମାତ୍ର ଶେଷ ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ଏହା ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ବଦଳରେ ହାର୍ଡ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ପଟକୁ ଅଣାଇ ହୋଇ ରହିଥିବା ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ଅକ୍ଷତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା କଥା ଇସ୍ରୋ କହୁଛି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଭାରତ ନିଜର ଏକ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ବା କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହକୁ ଶକ୍ତି ନାମକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବା ମିସାଇଲ୍‌ ମାଡ କରି ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା ।ଏହାକୁ ନାସା ପସନ୍ଦ କରି ନଥିଲା । ଏଥିରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆବର୍ଜନା ମହାକାଶଯାନ ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି ନାସା କହିଥିଲା ।

ପାକିସ୍ତାନ ୨୦୨୨ରେ ନିଜର ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବ ବୋଲି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

   Related Posts